Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Balatonský NP

V zužující se jihozápadní špičce Balatonu se nachází jedna z nejzvláštnějších krajin celého Maďarska - Malý Balaton. Ten byl kdysi otevřeným zálivem Balatonu, během času se pak změnil v močálovité zátopové území. Od minulého století byla velká část vody postupně odvedena a oblast byla pak prohlášena přírodní rezervací. Území o rozloze 1400 hektarů je obydleno chráněnými živočišnými druhy a je dnes ptačím rájem. Okouzlující částí této chráněné krajinné oblasti je do délky více než 1 km protáhlý ostrov Kányavár, který lze k nemalé radosti fotografů a rybářů volně navštěvovat.

Region Kis-Balaton (Malý Balaton) jižně od Keszthely spadá pod ochranu Balatonského národního parku (Felvidéki Park). Rezervace plná ptačího zpěvu, kterou vede Maďarská společnost pro ornitologii a ochranu přírody ve Fénékpuzstě blízko delty řeky Zala, má velmi kvalifikované pracovníky, kteří návštěvníkům předají zasvěcené informace o všem, co se týká ptactva na jezeře a kolem něj.

Kis-Balaton býval jihozápadní zátokou jezera Balaton, byl však oddělen nahromaděnou rašelinou, usazeninami řeky Zaly a vlivem lidské činnosti. Po vysoušení v roce 1922 zůstal pouze jeden kilometr čtvereční otevřené vodní hladiny, takže nejkrásnější ptačí ráj v Maďarsku byl téměř zcela zničen. Situace se začala zlepšovat od roku 1984, kdy byla mezi Zalaapáti a Balatonmagyaród vybudována nádrž o ploše 1870 ha. Tato rozsáhlá mokřina přitáhla zpět ptáky - téměř 100 druhů ptáků zde hnízdí a desítky tisíc ptáků se zde zastavují během tahu.

Na jižním konci Kis-Balatonu je zubří rezervace, které je domovem asi 250 zubrům. Rezervace se nachází poblíž malé vesničky Kápolnapuszta. V této ojedinělé buvolí rezervaci lze při projití půl druhého kilometru dlouhé naučné stezky s vyhlídkami poznávat zvyky a chování těchto zvířat. Areál hraje důležitou roli při zabezpečení přežití a uchování genetické výbavy původního druhu zdejších buvolů a zároveň je místem, kde je možné se s tímto živočišným druhem obeznámit. Nejlepší čas k návštěvě je pozdní odpoledne, kdy se zubři shromažďují u hlavní budovy rezervace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko