Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Keszthely

Na západním konci Balatonu se nachází Keszthely, nejstarší město u jezera. Je označováno za "hlavní město Balatonu", významné turistické oblasti Maďarska. Keszthely se nachází 45 km severo-západně od Zalaegerszeg, 50 km západně od Nagykanizsa a 66 km východně od Balatonfüred. Keszthely je kulturní a univerzitní město s bohatou tradicí.

Díky starobylému vzezření, mnoha kulturněhistorickým památkám, vynikajícím kulturním programům a blízkosti Hévízu dělá z tohoto města jedno z nejnavštěvovanějších míst Balatonu. Je to příjemné město plné velkých domů, ve kterém je toho dost k vidění a k zábavě. Pěší zóna s mnoha obchody, restauracemi a kavárnami láká k odpočinku a procházkám. Město žije bohatým kulturním životem, konají se zde i akce mezinárodního charakteru. Veškeré služby jsou k dispozici v místě, návštěvníci mohou využít termální koupaliště, fitness-centrum, saunu, solárium, léčebné kůry a masáže.

V polovině 18. stol. přešlo město Keszthely a jeho okolí do vlastnictví rodiny Festeticsů, pokrokových reformátorů. Uprostřed pečlivě upravené zahrady stojí třetí největší a nejkrásnější aristokratická budova Maďarska, zámek rodiny Festetics. Své hosty očekává s veškerou pompézností renovovaný neorokokový zámecký komplex, označovaný jako zámecké muzeum Helikon, zasazený do malebného městečka Keszthely na severozápadním břehu Balatonu.

Palác Festeticsů vystavěný v roce 1745 tvoří sto místností ve dvou rozevírajících se křídlech. V severním křídle sídlí hudební škola, městská knihovna a konferenční centrum. V jižním barokním křídle sídlí muzeum Helikon a největší poklad tohoto paláce – renomovaná knihovna Helikon. Knihovna se svými téměř sto tisíci exempláři je jedinou dochovanou aristokratickou soukromou knihovnou v Maďarsku. Obzvlášť obsažný je materiál, který se zabývá Balatonem. Stejně působivé jsou i police ze zlatého dubu a nábytek vyrobený v roce 1801 místním řezbářem Jánosem Kerblem. Nenechte si ujít také sousedící Muzeum kočárů vystavujícího kočáry a saně pro královskou rodinu. Nádherný anglický park s vodotryskem a francouzská zahrada měly dříve rozlohu 40 ha, v posledních letech patřilo zámeckému muzeu už jen 7 ha chráněných zelených ploch, o které je však pečlivě a odborně pečováno.

Hrabata a knížata z rodiny Festetics, která zde žila od třicátých let 18. století, byla urozená nejen svým původem ale i svými činy. Zasloužila se nejen o výstavbu nemocnice, lékárny a gymnázia, ale založila v roce 1797 Georgikon, první Vysokou školu zemědělskou v Evropě. Podporovala národní literaturu, umění a muzea a nechala postavit první parník, jenž provozoval pravidelnou přepravu po Balatonu. V zemědělském muzeu Georgikon jsou k vidění exponáty z historie fakulty a pozdější Panonské zemědělské univerzity, vinařství v oblasti Balatonu a tradičních venkovských řemesel jako je kolářství, bednářství a kovářství.

Keszthely má dvě pláže, na kterých se dá slunit a plavat – Městskou pláž (Városi), která leží blízko přístaviště, a dále na jihu rákosím prorostlou pláž Helikon. Z obou pláží je krásný výhled jak na severní, tak na jižní břeh jezera. Na Městské pláži je windsurfingová škola a škola létání na padáku. Návštěvníci se v Keszthely mohou věnovat surfování a plachtění, mohou využít také školu plachtění. Jsou zde k dispozici tenisové kurty, hřiště pro minigolf. Jsou zde vhodné podmínky pro rajtování, fitnessparcour a rybaření.

Stálou hudební událostí města je letní ”Balaton Fesztivál” a podzimní festival ”Balatoni Ősz”. Festival Balatonu" a " Balatonský Podzim". Chcete-li se zúčastnit ochutnávky vín, navštivte Muzeum vína v hotelu Bacchus, který tyto ochutnávky pořádá. Je zde také několik jezdeckých škol, například v Sömögyedülö, severovýchodně od Keszthely.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko