Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tihany

Nejkrásnější rozhled po Balatonu umožňuje Tihany - malebný poloostrov, který vybíhá od severního břehu jezera daleko za jeho střed a téměř dělí Balaton na dvě části. Pro svou půvabnou polohu, překrásnou přírodu i historické památky je Tihany nejnavštěvovanějším místem Balatonu. Je vulkanického původu, vypíná se vysoko nad hladinu jezera a na jeho vrcholu je krásný kostel s klášterem, který dominuje celému širému okolí.

Tihany (Tihaň), ležící 14 km jihozápadně od Balatonfüredu, je historicky nejvýznamnějším místem u Balatonu. Město je vystaveno na stejnojmenném poloostrově, který vybíhá asi 5 km do jezera a téměř spojuje oba břehy. Celý poloostrov je přírodní rezervací pahorků a bažinatých luk. Nedotčený, skoro divoký ráz krajiny je zcela nepodobný zbytku okolí jezera. Městečko na vrcholu kopce na východní straně poloostrova je jedním z nejkrásnějších v tomto kraji.

Městečko Tihany, trůnící na 80 m vysokém návrší táhnoucím se podél východního břehu poloostrova je přístupné po dvou silnicích odbočujících ze silnice č. 71. Pod ním je vnitřní přístav, kde kotví trajekty směřující do Balatonfüredu a Siófoku. Přístav Tihany (Tihanyi-rév) na jihozápadním cípu poloostrova je tihaňskou rekreační oblastí.

V roce 1055 tu bylo založeno Benediktinské opatství, z něj se do dnešních dnů dochovala pouze krypta s hrobem krále Andráse I. Krypta je významnou Maďarskou památkou. Nad kryptou stojí barokní kostel z 18. století se dvěmi vežičkami. Kostel je dominantou poloostrova a je viditelný se značné dálky. Kostel zdobí velmi cenné dřevoryty. V sousedství kostela je klášter a v jeho areálu Muzeum opatství. Muzejní expozice nabízí kromě historie kostela pamětní pokoj posledního maďarského krále Karla IV. a lapidárium.

Na poloostrově původně stávala rybářská vesnice. Jak se žilo v této vesnici si můžete prohlédnout v Muzeu pod širým nebem. Muzeum se nachází na ulici Batthyány Lajos. Součástí muzea jsou památkově chráněné domy z 18. století. Dalším zajímavým domem je hrnčířský dům stojící na promenádě Pisky sétány. Na konci Pisky sétány najdete Vrch ozvěn. Kdysi vracela ozvěna až 15 slabik, když jste je zavolali směrem k opatskému kostelu. Dnes se však bohužel kvůli budovám stojícím v cestě a možná i kvůli klimatickým změnám vrátí stěží tři.

Poloostrov Tihany, je oblíbenou rekreační oblastí s plážemi na východním i západním břehu a velkým letoviskem na jižním konci. Vody tzv. Tihaňské studny u jižního cípu poloostrova jsou nejhlubší a nejchladnější v celém jezeře. V některých místech dosahují nevídané hloubky 12 m.  Dvě vodní nádrže na poloostrově jsou napájeny dešťovou a podzemní vodou. Na vnitřní jezero, které je téměř uprostřed poloostrova, je vidět z města. Vnější jezera ležící více na severozápad, je téměř vyschlé a zarostlé rákosím. Obě jezera jsou domovem mnoha ptáků.

V přírodním chráněném území Tihany jsou vzácné druhy rostlin a zvířat. Kromě toho tu najdeme čedičové skály a obydlí mnichů. Mniši byli do skal zahnáni v 11. století. Na poloostrově jsou zajímavé přírodní vyhlídky na jezero Balaton. Nejznámější vyhlídky jsou Střecha lesa a Zlatý dům. V letní sezóně jezdí na poloostrov Tihany z jižního pobřeží Balatonu trajekt.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko