Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Vácká ulice

Vácká ulice, neboli maďarsky Váci Utca je považována za jakousi výstavní skříň celé Budapešti. Protíná centrum metropole a táhne se rovnoběžně podél toku řeky Dunaj. Patří mezi nejvyhlášenější a turisticky nejpřitažlivější ulice města, nabízí totiž nejen příjemné posezení a nákupy, ale hlavně elegantní architekturu 19. a 20. století.

Ulice vznikla někdy v počátcích 18. století spojením dvou samostatných komunikací. Oběma se do dnešních dní podařilo si uchovat svůj osobitý ráz, severní část byla pouze přeměněna na pěší zónu lemovanou luxusními obchody a krámky se suvenýry. Většina zde stojících budov pochází z přelomu 19. a 20. století. V současnosti se však mezi ně podařilo prodrat i moderním obchodním domům, bankám a obchodním pasážím.

Krásná je zejména secesní budova květinářství Philanthia otevřeného v roce 1905. Budova zabírá část neoklasicistního bloku č. 9, který byl koncipován roku 1840 Jószefem Hildem. Ve stejném objektu sídlí také Pešťské divadlo. Dávno předtím se zde ale nacházel hostinec U Sedmi voličů, který měl prostorný taneční a zároveň i koncertní sál. Na jedné z kulturních akcí vystupoval dokonce i dvanáctiletý Ferenc Liszt.

Další zajímavou budovou je Thonetův dům v č. 11, který se pyšní nádhernou fasádou vyzdobenou zsolnayskými obkládačkami z Pécse. Nejstarším domem v ulici je dům č. 13 postavený v roce 1805. Doslova jako pěst na oko vedle něj však působí postmoderní obchodní dům Fontana č. 16, který zde byl vystavěn roku 1984. Před ním se nachází bronzová kašna z poloviny 19. století se sochou Herma.

Dům č. 20 sloužil po dlouhou dobu jako sídlo hotelu Nádor, před jehož vchodem stála socha rakouského arcivévody Josefa. Od roku 1987 je zde v provozu hotel Taverna, který projektoval József Finta. Nevynechejte ani dům č. 13 známý pod názvem Regista, který byl v roce 1937 vystavěn ve stylu moderny. Stavba, která je dílem Lajose Kuzmy, byla ovlivněna Bauhausem a do architektonického ladění Budapešti jaksi nezapadá.

- jap -

Článek byl zobrazen 3 640 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko