Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Keszthely - univerzitní město s tradicí

Maďarské městečko Keszthely najdeme na západním břehu Balatonu v těsném sousedství známého lázeňského města Hevíz. První písemné doklady o tomto nejstarším městě u jezera Balaton pocházejí z poloviny 13. století. Město je proslaveno tím, že zde vznikla první vysoká zemědělská škola v Evropě.

ZÁJEZDY DO MAĎARSKA NA SVĚTADÍLECH 

O nebývalý rozkvět města se zasloužil jeden z nejvýznamnějších maďarských šlechtických rodů Festeticz. Tento rod se výrazně podílel na kulturním i hospodářském rozvoji celé oblasti. Mimo jiné zásadně ovlivnil zdejší chov koní a nechal postavit první parník provozující pravidelnou přepravu po Balatonu.


Foto: zámecký komplex ve městě Keszthely

Hrabata a knížata z rodiny Festetics, která ve městě žila od třicátých let 18. století, byla urozená nejen svým původem, ale také svými činy. Zásluhou této šlechtické rodiny byla vystavěna nejen nemocnice, lékárna a gymnázium, ale v roce 1797 se zasadila také o založení Georgikonu, což byla první Vysoká škola zemědělská v Evropě. Pokrokoví reformátoři této rodiny podporovali všemožně národní literaturu, veškeré kulturní dění a muzejní činnost. 

Nejdůležitějším stavebním počinem tohoto rodu je jistě velkolepá stavba zámku rodiny Festetics, který je bezesporu největším objektem tohoto typu v Maďarsku. Dnes jde o rokokovou budovu ležící uprostřed upraveného anglického parku s vodotryskem a francouzskou zahradou. Zrekonstruovaný zámecký komplex ve stylu neorokoka je označován jako zámecké muzeum Helikon.

Výstavní expozice umístěné v interiérech zámeckého muzea představují původní zařízení a také dobové předměty i z jiných zámků požívané šlechtou v 18. a 19. století. V přízemních sálech je možné shlédnout maďarské zbraně vysoké hodnoty z období posledního tisíce let. Zámeckému muzeu byly postoupeny k dispozici Maďarským národním muzeem.

Neméně pozoruhodná je zámecká knihovna, která svým počtem svazků, který čítá téměř sto tisíc exemplářů, je ojedinělou velmi originální dochovanou aristokratickou soukromou knihovnou v Maďarsku. Najdou se tu ve sbírce z období od 18. století až po 2. světovou válku vzácné první exempláře knihtisku, ocelorytiny, mědirytiny a dřevorytiny. Jsou tu zastoupena nejen maďarská, ale také cizokrajná vědecká a umělecká díla nesmírné hodnoty. Zvláště obsažný je materiál zabývající se Balatonem. Bez povšimnutí by také neměla zůstat vynikající hudební sbírka s originálními rukopisy Haydna a Goldmarka. Tyto vzácné dokumenty jsou k dispozici pro bádání a výzkumům i jiným odborným knihovnám.


Foto: zámecký komplex ve městě Keszthely

Zámecké křídlo určené hostům s jeho tanečními sály, jídelnou a zrcadlovým sálem slouží dodnes jako konferenční středisko. V luxusně vybavených sálech se tu pořádají vědecká sympozia, mezinárodní konference, mistrovské kurzy pro hudebníky, četné koncerty, literární dny a jiné slavnostní akce.

V současnosti je město Keszthely díky své výhodné poloze v blízkosti Balatonu živou turistickou destinací. Každoročně se tu konají v letní sezóně festivaly. Největší každoroční událostí číslo jedna v Keszthely je Balatonský festival pořádaný v květnu, jehož náplní je hudba a pouliční divadlo. Město Keszthely láká své návštěvníky nejen na řadu historických pamětihodností, ale také na kvalitní kulturní akce a širokou nabídku obchodů, restaurací a kaváren.

Centrum města tvoří barvité náměstí Fö tér s několika pěknými budovami, jako třeba pozdně barokní radnice na jeho severní straně, sloup Nejsvětější Trojice z r. 1770 uprostřed a bývalý františkánský kostel v parku na jihu. Tento svatostánek byl původně postaven v gotickém slohu už na konci 14. století pro františkánské mnichy, ale posléze prošel řadou přestaveb, jehož dokladem je například přistavění štíhlé věžičky v roce 1898. Z původní výzdoby se však zachovalo gotické rozetové okno nad portálem, stejně jako fresky z 15. století umístěné na jižní stěně uvnitř kostela. V kryptě pod tímto kostelem je pohřben hrabě György a další členové rodiny Festeticsů. 

Zemědělské muzeum Georgikon sídlí v několika stavbách pocházejících z počátku 19. století, které tvořily Georgikonskou experimentální farmu. Zdejší sbírky vystavují exponáty z historie fakulty a pozdější Pannonské zemědělské univerzity, vinařství v oblasti Balatonu a tradičních venkovských řemesel jako je kolářství, kovářství a bednářství.

Balatonské muzeum bylo založeno v roce 1928. Muzeum vystavuje artefakty týkající se římské pevnosti Valcum (Fenékpuszta) a tradičního života v okolí Balatonu. Pozoruhodná je též expozice, která seznamuje návštěvníky s historií plavby na jezeře a vystavuje fotografie letních radovánek ze začátku 20. století.

V Keszthely se nacházejí dvě pláže, na nichž se dá slunit i plavat. Z obou pláží je pěkný výhled na severní i na jižní břeh jezera. Na Městské pláži funguje škola létání na padáku a windsurfingová škola. V okolí Keszthely nechybí ani jezdecké školy, například János Lovarda v blízkém Sömögyeldűlő.

Pokud chcete poznat místní divočinu, není skvělejšího místa než region Kis-Balaton (Malý Balaton) situovaný jižně od Keszthely, který spadá pod ochranu Balatonského národního parku. Na jižním konci Kis-Balatonu se nachází zubří rezervace, která je domovem asi dvěma stovkám zubrů. Prý nejlepší čas k návštěvě je pozdní odpoledne, kdy se zubři soustřeďují kolem hlavní budovy rezervace.

-ar-

Předchozí články z Maďarska
Szombathely 
Hévíz jsou prvotřídní termální lázně  
Pannonhalma je klenotnice maďarské architektury  
Fertöd 
Tokaj vínem opředený 

Článek byl zobrazen 6 682 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko