Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tata s hradem je oblíbené místo k zotavení a rybolovu

Maďarské město Tata leží západně od pohoří Gerecse jen 7 km vzdálené od Budapešti. Oblíbené výletní a odpočinkové město je plné pramenů, kanálů a jezer. Příjemné město s hradem má na svou velikost bohatou historii a pro turisty spoustu míst k vidění. Tata může posloužit také jako výhodný odrazový můstek pro návštěvu měst v západním Zadunají.

Divoká zvěř v okolní hornaté krajině, bohaté vodní krasové prameny, jezero Öreg-tó (Staré jezero) a četné další menší vodní plochy činí toto území atraktivním místem pro odpočinek a lov zvěře i ryb. Dvě jezera v Tata nabízejí pestrou nabídku sportovních aktivit včetně sledování ptáků a lázeňského komplexu severně od města.

Öreg-tó je také mokřina mezinárodního významu chráněná Ramsarskou úmluvou, která přitahuje velké množství různorodých druhů vodních ptáků. Turisticky lákavý je rovněž lázeňský komplex a kempink severně od centra města s termálními lázněmi a několika obřími bazény.

Tata

Jezero Cseke-tó vybudované v roce 1780 je obklopeno Angloparkem, který je prvním anglickým parkem svého druhu v Maďarsku. Park tvoří spolu s jezerem dvousethektarovou chráněnou oblast, která nabízí turistům příjemné uklidňující prostředí k vycházkám či rybaření.

Gotický hrad se čtyřmi věžemi nechal na břehu jezera Öreg vystavět na starobylých ruinách počátkem 15. století král Zikmund (1368 – 1437). Hrad byl jeho oblíbeným sídlem, a proto tu nechal přistavět na počátku 15. století ještě palác. V paláci v roce 1440 přebývala Zikmundova dcera Eliška Lucemburská s odcizenou korunou svatého Štěpána během cesty do Székesfehérváru, kde byl její novorozený syn korunován králem. Hrad byl ze severu chráněn jezerem a z jihozápadu vodním příkopem. Věže v rozích stavby byly propojeny dvoupatrovým hradním křídlem, v jednom z nich byla umístěna hradní kaple.

Tata

Na renesanční lovecký palác nechal hrad přestavět král Matyáš (1458 – 1490). Jeho nástupce Vladislav II. se zde usídlil, aby unikl morové epidemii, která vypukla v Budě na přelomu 16. století. Po smrti krále se panství Tata začalo rozpadat. Během dobyvačných nájezdů Turků byl objekt několikrát obsazen a zapálen. Pro lepší ochranu byly při něm vystavěny italské bašty včetně hradního opevnění s kasematy. Neustálé útoky však zpečetily další osud hradu a v listinách ze 17. století je už jen zmínka o ruinách hradu.

V tomto zuboženém stavu převzal hrad v roce 1727 zemský správce Jószef Esterházy (1682 – 1748). Aristokratická rodina Esterházyů v 18. století najala služby moravského architekta Jakaba Fellnera, který byl autorem většiny návrhů barokních budov v Tata. Poměrně zachovalé křídlo stavby nacházející se na břehu jezera a jedna ze čtyř původních věží byly na konci 19. století přestavěny v neogotickém slohu na počest návštěvy císaře Franze Josefa. 

Hrad je dnes zpřístupněn návštěvnické veřejnosti jako kulturní památka nesoucí jméno Domokose Kuny, kde se nachází sídlo muzea téhož jména. V přízemí přivítají návštěvníka svědci starověké Pannonie v podobě archeologických pozůstatků římského osídlení a současné malby hradu z období jeho rozkvětu a slávy. Dále navazuje výstava o středověkém Tata a v Rytířském sále okouzlí návštěvníky kachlová gotická kamna se zelenými obklady. V druhém poschodí se nachází bohatá umělecká sbírka prací a předmětů řady řemeslníků 18. století včetně Kuny  - mistra v keramice. Nádherná místní porcelánová fajáns s ústředním motivem raka byla po staletí velice známá a právě toto umění vedlo nepřímo k založení porcelánky v Herendu poblíž Veszprému. Ve volně přístupné hradní kapli z 18. století je instalována výstava církevního umění.

Ve městě na Bercsényi utca 1 stojí rodný dům zakladatele porcelánky Herend – Móra Farkasházi Fischera, který patřil k nejznámějším osobnostem Taty. Náměstí Kossuth tér zas dominuje další z Fellnerových prací – kostel sv. Kříže z 18. století nazvaný také Velký kostel. Osmiúhlá dřevěná věž s hodinami je o dost starší, než vypadá. Navrhnul ji v roce 1763 opět stavitel Fellner a kdysi v ní bývalo malé městské vězení.

Tata

Tata je také známé jako město mlýnů. Starý hrad – Öregvár je obklopen příkopem a systémem zátarasů a stavidel, který řídí tok vody do blízkých kanálů. Mlýn Cifra pocházející z 16. století je zajímavý už jen svým červeným mramorovým ostěním a pěti vodními koly viditelnými ze severní strany. Mezi další mlýny v okolí jezera patří mlýn Öregkálló a mlýn Miklós.

Nádherně zrestaurovaný je mlýn Nepomucenus, v němž dnes sídlí Muzeum německé menšiny. Město Tata bylo po staletí převážně německy mluvící. Tato výstava s názvem Společný život po 1100 let odráží všechny aspekty německých zkušeností v Maďarsku.

Výletníci by v Tatě neměli nechat bez povšimnutí bývalý dům Esterházyů navržený Jakabem Fellnerem v roe 1764 a postavený v tzv. copánkovém slohu – zvaným zapf. Dům sloužil po řadu let jako nemocnice. Nyní je objekt zrestaurován a jsou v něm konány příležitostné výstavy.  Zajímavé je také Muzem kopií řeckých a římských soch, které se nachází v renovované bývalé synagoze postavené v romantickém slohu. V muzeu jsou k vidění sádrové napodobeniny 96 antických soch, například Venuše z Milétu nebo skupiny Laokoon.

-ar-
Foto: Zsolt Bugarszki

Předchozí články z Maďarska:
Szeged
Šoproň má středověkou minulost
Pikantní maďarská kuchyně
Győr to je historie spojená s relaxací
Hortobágy je nekonečná maďarská step

Článek byl zobrazen 19 927 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko