Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Badacsony

Badacsony je známá maďarská turistická destinace, ležící na severním pobřeží Balatonu. Mírně zvlněná rovina Západního Zadunají zde přechází do bizarní kopcovité krajiny, která byla tak jako celá oblast Balatonu utvářena vulkanickou činností. Hlavní dominantou Badacsony je stejnojmenná vyhaslá sopka. Zdaleka viditelná hora s plochým vrcholem, vysoká 437 metrů, patří k nejznámějším přírodním útvarům balatonského pobřeží.

Turistické centrum Badacsony s přilehlými obcemi Badacsonylábdihegy, Badacsonyörs, Balatontomaj nebo Balatontőrdemic, nabízí široké možnosti ubytování v rodinných penzionech nebo v kempech, s klasickou nabídkou vodních sportů a zábavy. V okolí je možno navštívit mnohé historické i přírodní zajímavosti. Ovšem každý milovník vína ví, že největším lákadlem tohoto kraje je vinařství. V obci Badacsonytomaj byl v r. 1932 postaven kostel sv. Imre, první čedičový kostel ve střední Evropě. Obec se rozkládá na úpatí čedičového kopce nazývaným též "horou vína“ – Szölöhegy.

Badacsony je 3x požehnané. Nejen, že leží u jezera, kde se dá báječně koupat, a na úpatí hor jako stvořených pro výlety a turistiku, ale už od středověku je producentem velkého množství vína. Badacsony je jedním z posledních míst, která se rozvíjela na severním pobřeží Balatonu a uchovala si venkovštější ráz než ostatní zdejší letoviska.

Badacsony je proslulé vínem „Badacsonský Šedý mnich“, který tu v minulosti lisovali Pauláni. Tady se pěstují vinné hrozny, ze kterých se vyrábí Badacsonyi Szürkebarát a Kéknyelű . Vinařská oblast Badacsony je svou kvalitou řazena na druhé místo v Maďarsku, hned za světoznámý Tokaj. Valná část vinic leží na jižních svazích hory Badacsony, které se svažují až do mělkých vod Balatonu.

Chcete-li ochutnat místní vína, máte nespočet příležitostí v malých vinárnách, výčepech nebo i v rodinných domech s cizojazyčnými cedulemi, hlásajícími informace o domácím prodeji vína. Pokud přijedete na přelomu července a srpna, pořádá se zde akce s názvem „Winefest“, něco jako vinařské slavnosti. V úhledném areálu hned vedle přístaviště, můžete ochutnat průřez vinařskou produkcí místních rodinných firem. V září se potom konají vyhlášené slavnosti s vinobraním.

Tipy na výlety
Rekreační středisko na břehu Balatonu pod stejnojmennou horou vulkanického původu je oblíbeným místem výletů s krásnými výhledy. Je možné si vypůjčit sportovní náčiní pro pobyt u vody nebo jízdní kola na toulky okolní krajinou, která je považována za nejkrásnější v Maďarsku.

Dole nedaleko přístavu se nachází dům malíře Egry Józsefa, dnes jeho pamětní muzeum. Jeho práce v sytých, tmavých barvách podmanivě zachycují venkovskou atmosféru a život rybářů na jezeře.

Příkré svahy a vinohrady nad středem města jsou posety malými lisovnami vína a „lidově barokními“ chaloupkami. Jednou z nich je i dům Rózy Szegediové, který patřil herečce a manželce básníka Sándora Kisfaludyho ze Sümegu. Byl postaven v roce 1790, dnes v něm najdete muzeum literatury.

Na zalesněném masivu s plochým vrcholem, z nějž se dá přehlédnout celé jezero, můžete uniknout civilizaci. Jestliže budete chtít začátek túry trochu urychlit, najměte si některý z otevřených džípů. Řidič vás vysadí u restaurace Kisfaludy House, kde u parkoviště najdete velkou mapu s vyznačenými trasami.

Některé cesty vedou k rozhlednám (Kisfaludyho rozhledna v 437 m) a k sousedním vrchům jako jsou např. Gulácshegy (393 m n. m.) a Szentgyörgyhegy (415 m n. m.) směrem na sever. V krajině se setkáte s opuštěnými lomy a čedičovými věžemi, které se podobají píšťalám varhan – Kökapu (Kamenná brána) je z nich nejpůsobivější.

Některé cesty vás zavedou až k Rózsakö (Růžovému kameni) – na cedulce je popsána zvláštní pověra: „Když si tu spolu sednou mladík a dívka zády k jezeru, do roka budou mít svatbu“. Malinká pláž je porostlá rákosím. Jestli si chcete zaplavat, zamiřte pár kilometrů na severovýchod do Badacsonytomaj nebo Badasconyörs.

Další možnosti:
- pěší túra na hrad Szigliget
- Tapolca - prohlídka jeskynního jezera a jezera Malom

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko