Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Békécsaba

Město Bekescsaba ležící v jižní Velké nížině nedaleko rumunských hranic a asi 20 km od lázeňského města Gyula, je jednou z bašt slovenského etnika v Maďarsku. Ve městě a jeho okolí žije mnoho Slováků, kteří sem přišli v 18. století po skončení turecké nadvlády. Slovenskou republiku zde zastupuje jejich konzulát, vyučování dětí probíhá ve slovenské škole a o propagaci se stará Slovenský dům, kde turisty rádi ubytují.

Békéscsaba je živé město plné listnatých alejí a kostelních věží, nabízející také několik pozoruhodností. Dříve bylo město centrem Vihar Sarok – „bouřlivého koutu“ Velké uherské nížiny, kde vypukly mezi dělníky a zemědělci v roce 1890 násilné výtržnosti.

Békéscsaba bylo již ve 14. století důležitým opevněným sídlem, avšak postupně upadalo vlivem turecké nadvlády a většina obyvatelstva se postupně odstěhovala. Na počátku 18. Století vyzval habsburský posel János György Harruckern obyvatele Porýní a Slováky, aby sem přesídlili, a tak se tato oblast brzy stala luteránskou baštou.

Za pozornost stojí největší evangelický kostel v Maďarsku, po právu zvaný "velký", s věží vysokou 70 m a s vynikající akustikou, do jehož lavic může usednout asi 2 900 věřících. Radniční nádvoří (Városháza) bývá v letních měsících dějištěm tzv. radničních večerů.

Město je také spojováno s čabajskou klobásou, která se zde vyrábí. Každoročně se zde pořádá "Festival čabajské klobásy", spojený s ochutnávkou, folklórem a zábavou. O čabajce se všude píše, že jde o klobásu, která se začala vyrábět v maďarském městě Csába. Takové město však dnes v Maďarsku není, dřívější Csába se jmenuje Békéscsaba a je to hlavní město župy Békés.

Kromě vzácné možnosti pohovořit si příbuzným slovanským jazykem můžete v Békescsabě ještě vidět muzeum významného maďarského malíře Mihálye Munkácsyho (znalci umění určitě znají jeho obraz Ecce homo!). Etnografická výstava vás provede historií rumunských, slovenských, německých a maďarských etnických skupin v regionu.

Nesporně zajímavé je i Muzeum obilí, ve kterém se nachází několik starých doškových stodol naplněných tradičními nástroji a nářadím. Blízký větrný mlýn z 19. století je jedním z dochovaných exemplářů v Maďarsku. Zajímavý je rovněž dům koberců, kde jsou například tzv. maďarské perské koberce.

Můžete zajít i do slovenského národopisného muzea, které dokumentuje život slovenského etnika v této oblasti. Slovenské vlastivědné muzeum je nádhernou slovenskou usedlostí postavenou v roce 1865 a vybavenou lidovým nábytkem a výzdobou. V sousedství naleznete mnoho dalších venkovských usedlostí.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko