Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Památník milénia

U příležitosti oslav tisíciletého výročí příchodu Maďarů do Panonské nížiny, tedy v roce 1896 se východně od centra Budapeště začal budovat monumentální Památník milénia. Je dílem architektů Györgyho Zaly a Alberta Schickedanze. Dokončen byl však až v roce 1929.

Památník najdeme na Náměstí hrdinů, nedaleko městského parku. V jeho středu se tyčí k nebi 36 metrů vysoký korintský sloup, jehož vrchol je ozdoben sochou archanděla Gabriela, který v rukou drží korunu sv. Štěpána a apoštolský kříž. Tyto dva předměty symbolizují přijetí křesťanství, ke kterému došlo za panování krále Štěpána I.

U paty sloupu byly vystavěny jezdecké sochy knížete Arpáda a dalších šesti náčelníků maďarských kmenů. Před sloupem se nachází hrob neznámého vojína. Z obou stran sloupu jsou pak dvě obloukové kolonády, které jsou zakončeny alegorickými sousošími. Těsně vedle sloupu jsou to sochy znázorňující personifikace Války a Míru, vzdálenější okraje korunuje sousoší Moudrosti a Slávy a také Práce a Blahobytu. Mezi jednotlivými sloupy kolonády jsou umístěny sochy státníků, monarchů a dalších významných osobností maďarských dějin.

- jap -

Článek byl zobrazen 7 885 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko