Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dunajsko-drávský NP

Dunajsko-drávský národní park je součástí hvozdů Gemenc v jižním Zadunají. Gemencký les ležící na hranici západní strany Dunaje, je jedinečnou přírodní rezervací známou svou výjimečnou krásou a úzkokolejkami. Národní park Dunaj-Dráva byl založen v roce 1996. Jeho hlavní dvě části sledují Dunaj od Bogyiszló po jižní hranici a Drávu od Őrtilos po Matty.

Tento svět mokřin, břehů, bažin, lesů a rákosin hostí 121 druhů chráněných rostlin. Asi 48 druhů ryb žije v Dunaji a v přilehlých vodách. Na 24 druhů vážek prolétá kolem ústí potoků a nad loukami poletuje 465 druhů motýlů. V Gemenci a Béda-Karapancsa hnízdí například 10 párů orlů mořských a 25 až 30 párů čápů černých. Zvěř kolem Dunaje není o nic méně rozmanitá.

Gemenc se světově proslavil svými jeleními trofejemi. Odříznutí meandrů zde vytvořilo celkem 40 km záplavových jezer. Kvůli nim bylo nutno postavit hráze poměrně daleko od regulovaného koryta řeky, čímž vznikla nejširší a největší záplavová oblast v Maďarsku. Je dlouhá 30 km a v nejširším místě široká 7 km. Nejcennějšími a přísně chráněnými částmi jsou severní a jižní mokřady a močály. Jádro oblasti tvoří Nagyberek (Velký močál), napájený potokem Rigóc.

Gemenc je záplavové území o rozloze 180 km2 s ukázkou původních topolových lesů, slepých ramen řek a kanálů. Nachází se 12 km od Szekszárdu a tvoří část Dunajsko drávského národního parku. Gemencký les je chráněný lužní les a zaujímá rozlohu 20 000 ha. Původně byl les oblíbeným loveckým revírem. V oblasti lesa je vybudovaná řada jezer a rybníků. Tyto vodní plochy měli sloužit jako zábrana proti povodním. Daří se tu vysoké zvěři, černé zvěři a hnízdí tu černí čápi a volavky. Rezervaci lze navštívit po celý rok. Lov je omezen na určité oblasti.

Hlavní vchod do rezervace je v návštěvnickém centru Gemenc v Bárányfoku. Centrum nabízí aktivity jako jízdu v kočáře nebo turistům poskytne mapy pěších i cyklistických stezek po rezervaci. Do lesa se můžete vydat úzkokolejnou železnicí, loďkou nebo na koni. Dříve sloužila úzkokolejka ke svážení dřeva. Dnes vláček vozí návštěvníky k prohlídce lesa. Loďky jezdí po řece Sió a Dunaj a to pouze v letní sezóně. Koně je možné si půjčit v jezdecké škole.

Blízko centra je dřevěná hala postavená bez použití hřebíků pro arcivévodu Franze Ferdinanda na uložení jeho loveckých trofejí. Hala byla postavena v roce 1896 na Jubilejní výstavě a dnes je na svém 4. stanovišti. Dnes najdete v jejím interiéru Muzeum trofejí a jeho součástí je výstava loveckých zbraní, vycpané zvěře a nábytku vyrobeného z topolového dřeva.

Národní park Duna-Dráva turistům nabízí nejrůznější aktivity:
- Abaliget: léčivá jeskyně a Netopýří muzeum
- Muzeum bílého čápa v Kölked
- Drávaszentes: návštěvnické centrum, cyklostezka k pozorovatelně ptáků
- vodácké túry na Drávě (hraniční řeka)
- fototuristická naučná stezka (Gemenc)
- historický Památník Mohács – Sátorhely

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko