Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moháč

Moháč je poklidný malý přístav na Dunaji, který ožije během každoročního festivalu Busójárás. Ten se koná před Velikonocemi, na konci února nebo v březnu, kdy si „ďáblové“ vyjdou zaskotačit. V tomto hlučném a rozverném mumraji hrají hlavní roli muži oblečení do zvířecích kožichů a s pestře pomalovanými maskami na tvářích. Veselá podívaná přitahuje každý rok desetitisíce turistů.

Město je vhodným tranzitním místem na cestě do Chorvatska a k jadranským plážím. Toto nejjižněji položené město Maďarska je pevně spjato s osudovým úderem proti zemi. Porážka Ludvíkova slabého vojska Turky u Moháče roku 1526 je obrovským zlomem v dějinách maďarské historie. Právě na bitevním poli blízko tohoto malého města v jižním Zadunají relativně prosperující a nezávislé Maďarsko zemřelo, posílajíc svůj národ do cizí nadvlády.

Tato jižní dunajská brána Maďarska je dějištěm snad nejpestřejšího a nejbláznivějšího lidového zvyku - masopustního karnevalu ("busójárás"), při němž se pohřbívá zima a vítá jaro. Tradičního průvodu masek, před nimiž, jak vypráví pověst, kdysi uprchli i vylekaní Turci. S městem je spojen i nejčernější den uherských dějin, katastrofálně prohraná bitva u Moháče v roce 1526, jež si vyžádala životy 20 000 uherských vojáků včetně panovníka Ludvíka II., a v jejímž důsledku se Uhry na následujících 150 let dostaly pod tureckou nadvládu.

U příležitosti 400. výročí bitvy byl na hlavním náměstí (Széchenyi tér) z peněz získaných veřejnou sbírkou postaven pamětní kostel byzantského rázu. U silnice vedoucí do Sátorhelye na vrchu Török-domb stojí památník tragické moháčské bitvy, která proběhla nedaleko odtud. Pět dosud odkrytých masových hrobů jsou označeny náhrobky zobrazujícími lidi i koně. Historický památník Mohács (Mohács-Sátorhely, Turecký vrch) na původním bitevním poli zahrnuje hromadné hroby, náhrobní kameny, kříže a válečně-historickou a archeologickou výstavu.

Tipy na výlety
Řadami sklípků vroubená Stezka bílého vína Mohács–Bóly vede jednou z nejteplejších oblastí Maďarska. Díky místním klimatickým a půdním podmínkám se zde rodí vína s hutným a bohatým rejstříkem vůní i chutí, nejedno z nich je na slovo vzaté hungarikum.

Nedaleká obec Nagynyárád si získala věhlas pro stále živé folklórní tradice a tvůrčí barvířskou dílnu, dodnes provozovanou s původním staletým strojním vybavením, doplněnou o vlastní prodejnu.

Vinařská stezka v župě Tolna zve především k ochutnávkám bílých vín, ale na jihu oblasti se rodí i réva namodralá. Malebnou zastávkou na zdejší vinařské stezce je obec Györköny, které se také říká vesnice bez komínů. Ke každé chalupě tu v blízkém vinařském komplexu patří lisovna s nezbytným podsklepením.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko