Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sárvár

Město Sárvár je jedním z nejoblíbenějších lázeňských míst Maďarska. Toto městečko pyšnící se dlouhou historií, leží v srdci oblasti Západního Podunají, v překrásném údolí řeky Rába, mezi vrcholky pahorkatiny Kemeneshát. Sárvár, nacházející se v západní části země, 120 kilometrů od Vídně a Grazu a 193 km od Budapešti, je malé příjemné městečko, bohaté na kulturně historické památky a turistické pozoruhodnosti. Lázně Sárvár jsou jedním z nejbližších lázeňských měst od hranic, zasazené uprostřed zeleně, vedle soustavy rekreačních jezer. Mají rodinnou atmosféru a velmi dobrou a účinnou léčivou vodu.

Městečko Sárvár nacházející se v západní části Maďarska bylo majetkem jednoho z nejznámějších uherských aristokratických rodů Nádasdy. Sárvár byl už důležitou křižovatkou vojenských cest v antice. Důkazem jeho strategické úlohy je skutečnost, že již před tisíci roky se mohlo pyšnit pevností a od 16. století byla tato oblast významným střediskem učenosti a kultury.  Dlouhý kamenný most z 16. století vede k hradu, postavenému na místě středověké pevnosti Nádasdy, jejíž bohaté vnitřní vybavení a cenný mobiliář propůjčují zámeckému muzeu téměř jedinečnou atraktivitu. Další exponáty objasňují historii hradu a města, informují o maďarských husarech či patří k umělecko-průmyslové sbírce.

Okolí Sárvár skrývá dva termální prameny, jeden v hloubce 1 200 m o teplotě 43°C a druhý s vysokým obsahem solí v hloubce 2 000 m s teplotou 83°C. Pramen prýštící z hloubky 2 000 m poskytuje léčivou vodu o teplotě 83°C, obsahující alkalie, chloridy, bróm, jód a četné stopové prvky. Odpařený solný roztok se používá pro léčení astmatu a chorob horních dýchacích cest. Jako koupelová kúra se může s vynikajícími výsledky používat pro léčení poruch pohybového ústrojí, při revmatismu, při neplodnosti, pro pooperační rehabilitace a při potížích vegetativního nervového systému.

Z vody jednoho místního pramene se odpařováním získává sůl, tzv. Sárvárské termální krystaly, které se používají do koupele, popř. k inhalaci při onemocnění dýchacích cest. Alkalicko-hydrogenkarbonátový a sodíko-chloridový léčivý pramen je především vhodný při léčbě nejen chorob pohybového ústrojí, nýbrž i k léčbě chronických katarů dýchacích cest a gynekologických potíží.

Nový komplex léčebných lázní a wellness koupelí byl otevřen v roce 2002 a je skutečně na světové úrovni. Lázně byly vybudovány se záměrem, aby služby odpovídaly potřebám rodin. Na nejmenší návštěvníky tu čeká celoročně vodní školka, dětský bazén, v létě hřiště na hraní, venkovní bazén pro batolata, bazén s umělým vlnobitím a dětský dobrodružný bazén. Jezero, které se skládá ze sedmi vodních ploch, vybízí k projížďce na člunech a stejně jako Divoká zahrada i lesopark v okolí městečka, v sobě tají nejednu pozoruhodnost pro každého návštěvníka.

Samozřejmě ne každý navštíví Sárvár kvůli horkým pramenům. Někdo si chce prohlédnout hrad, ve kterém objevila jistá hraběnka v 18. století chuť krve. Řeč není o nikom jiném než o kontroverzní šlechtičně Erzsébet (Alžbětě) Báthoryové – známé svým příběhem „krvavé hraběnky“.

Vchod do muzea Ference Nádasdyho umístěného v pětiúhelníkovém hradu Nadasdy, je přes cihlový most z Kossuth tér a branou věže ze 14. století. Části hradu pocházejí z 13. století, ale většina je renesanční z 16. století dobře zachovaná navzdory nekalostem Alžběty Báthoryové a habsburským krádežím. Muzeum má také jednu z nejlepších maďarských sbírek zbraní a brnění a téměř celé křídlo je věnováno stovce husarů, regimentu pojmenovanému po rodině Nádasdyů. Mezi exponáty patří také tiskařský lis, který zde byl vynalezen, a některé protestantské traktáty zde vytištěné. Nádherná a neocenitelná sbírka asi 60 starožitných maďarských map, darovaným maďarským exulantem z Velké Británie v roce 1986 a nazvaná „Carta Hungarica“ je vystavena v místnosti na konci západního křídla.

Turistické zajímavosti:
Szabóovo marcipánové muzeum, města Szombathely, Sopron a Köszeg, jakož i řeka Rába, která teče podél města Sárvár a je rájem milovníků vodních sportů. Obrovské arboretum o rozloze 10 ha, náležející kdysi k hradu, má nespočet vzácného rostlinstva, více než 350 druhů stromů a keřů. V arboretu návštěvníky fascinuje 36 m vysoký dub ve tvaru pyramidy, a také i čtyři další duby starší 300 let.

V blízkosti Sárváru naleznete vrcholek vulkanického původu vysoký 433 metrů, na jehož svazích se rodí kvalitní vinná réva. Můžete ochutnat například víno doporučované pro svatební noc, zvané „juhfark”. Podle pověry napomáhá tomu, aby se jako potomci narodili chlapci. Říká se, že rakouská císařovna Marie Terezie vždy před uložením se k spánku vypila skleničku tohoto vína. Narodilo se jí 16 dětí. Od centra tohoto vinného kraje Somlóvásárhely se můžete vydat na výlet nejenom k otevřeným sklepům, ale také ke kapli sv. Markéty z 15. století nebo ke zřícenině hradu Somló.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko