Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sümeg

Sümeg je situován v severozápadní části Bakony, v údolí spojující oblast Keszthely a Tapolca s malou rovinou a snadno dosažitelný od jezera Balaton. V tomto katolickém duchovním středisku 18. století vznikly ve své době překrásné církevní stavby: biskupský palác, františkánský kostel, který je též poutním místem a římskokatolický farní kostel s freskami F. A. Maulbertsche. Zdejší hrad ze 14. století patří k největším a nejzachovalejším v zemi. V místním muzeu je výstava z historie hradu, mučírna a panoptikum, na nádvoří se v létě oživují někdejší rytířské turnaje.

Sümeg ležící asi 19 km severozápadně od Tapolcy mezi pohořím Bakoňský les a pohořím Keszthely má pro turisty několik příjemných překvapení. První spatří návštěvníci hned na první pohled – hrad na kopci, který se rozhlíží po kraji. Druhým překvapením, které se skrývá v uličkách města, jsou patrně nejkrásnější barokní fresky v Maďarsku.

Impozantní hrad Sümeg se tyčí nad městem na 270 m vysokém kuželu z vápence, který je v této čedičové krajině opravdu vzácný. První zmínky o hradu jsou z roku 1318. Hrad byl vybudován v průběhu 13. století jako obrana proti mongolským nájezdníkům. Svůj význam potvrdil i době tureckých útoků, nakonec jej však vypálilo počátkem 18. století habsburské vojsko. Hrad Sümeg se rozpadl poté, co jej Rakušané na začátku 18. stol. opustili, ale v 60. letech 20. stol. byl znovu obnoven. Dnes je to největší a nejzachovalejší hrad v celém Zadunají.

V bývalých hradních stájích je Sedlářské muzeum. V areálu hradu najdete hradní muzeum s expozicí zbraní a brnění. Ve Staré věži je také malé hradní muzeum zbraní, brnění a hradního zařízení. Na hradním nádvoří se turisté mohou povozit na poníku nebo si můžete vyzkoušet lukostřelbu. V průběhu roku se na nádvoří pořádají středověké turnaje a slavnosti. Z hradu je nádherný výhled do okolí, např. na vápencové pohoří Badacsony se svými vinicemi nebo jezero Balaton.

Přestože městu dominuje hrad, je tu ještě jiná zajímavá památka k vidění. Prvenství bylo totiž přiřknuto kostelu Nanebevstoupení Páně, přestože zvenčí není tato budova (1756) nijak výjimečná. Vevnitř se skrývá překvapení v podobě tzv. rokokové Sixtinské kapli. Fresky, které zde vytvořil Franz Anton Maulbertsch (1757-58) patří k nejnádhernějším barokním pracím v Maďarsku a rozhodně náleží k tomu nejlepšímu, co tento plodný malíř vytvořil. Fresky na náměty ze Starého a Nového zákona se vyznačují překrásným zpracováním světla a stínu. Za drobnou minci do automatu si můžete nechat fresky nasvítit, abyste si je mohli co nejlépe prohlédnout.

Na náměstí sv. Istvána najdete biskupský palác a františkánský kostel s klášterem. Bývalý biskupský palác byl v době svého dokončení v roce 1755 velkolepou rezidencí. Dnes stále můžete obdivovat dva Atlasy podpírající balkon při vstupu a měděné chrliče ve tvaru mořských oblud. Kisfaludyho dům je místem narození Sándora Kisfaludyho (1772-1844), romantického básníka Balatonu. Vedle památek na jeho život a dílo vystavuje muzeum další exponáty, vztahující se k hradu Sümeg a místní geologii.

Malé muzeum kočárů u vedlejší budovy hotelu Kapitány vystavuje dobře zachované kočáry a malou sbírku středověkých zbraní a zbrojí. Středověká představení, která se konají na pozemku vedlejší budovy hotelu Kapitány, jsou teď v Sümegu velkou módou – návštěvníkům se předvedou fanfarónská dovádění a jezdecké dovednosti. Jestli si chcete zajezdit na koni, navštivte hradní stáje nebo jezdecký obchod Kentaur.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko