Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szécsény

Szécsény je historické městečko rozkládající se na březích řeky Ipoly. Město leží nedaleko hranice se Slovenskem. Malé městečko Szécsény se nachází severně od Hollókö, přes potok Szentlélek, který se vlévá do řeky Ipoly. Ve městě se naskýtá přenádherný pohled na zámek stojící na břehu Ipeľu, který kdysi patřil rodu Forgáchů a dále pak na soubor budov tvořený františkánským klášterem a římskokatolickým kostelem.

Szécsény je jen zdánlivě nezajímavé město oproti mnohem známějšímu sousednímu Hollókö. Zatímco se Hollókö pyšní svým folklorem, Szécsény má bohatší historii. V roce 1705 tam, kde nyní stojí zámek Forgách, byl Ferenc Rákóczi II. z Transylvánie sněmem zvolen maďarským vévodou a velitelem kurucké (protihabsburské) koalice bojující za osvobození od Rakouska.

První písemná zmínka o této osadě pochází z roku 1219. Od středověku obec Szécsény chránila pevnost, která byla důležitou součástí systému uherských strážních hradů. Dnes už ji připomínají jenom dvě bašty, ve kterých si návštěvníci mohou prohlédnout jednak místnost, kde se zdržovala hradní hlídka, jednak středověkou hladomornu.

Na místě původního hradu byl kolem roku 1770 zřízen barokní zámek. Dnes je v něm vlastivědné muzeum, které návštěvníka seznámí s historií Novohradské župy (Nógrád), jakož i s exotickými zážitky a trofejemi několika známých maďarských cestovatelů a lovců. K pozoruhodnostem města patří také požární hláska z roku 1820, které se říká šikmá věž, neboť se v důsledku propadu půdy naklání k severu. Z vrcholu věž mají turisté celé město jako na dlani.

Pozornost návštěvníka upoutá především barokní zámek nad údolím, s baštami po obou stranách, v pozadí s Benediktinským kostelem a klášterem, jež dodnes plní svou funkci a lze jej navštívit. Nejstarší, gotické části kláštera pocházejí ze 14. století, dnešní podobu získal klášter teprve v 18. století. Barokní loď kostela, její gotický chór a sakristie patří k nejcennějším sakrálním památkám Maďarska.

V blízkosti kláštera se vypíná v 18. století a na základech hradu ze 14. století vybudovaný barokní zámek Forgách. Restaurovaný zámek je dnes archeologickým a historickým muzeem, jež je pojmenováno po přírodovědci a učenci společenských věd Ferenci Kubinyim ( Kubinyi objevil v roce 1837 v blízkém Ipolytarnóc, dnes světoznámé paleontologické nálezy z myocénu, doby před 25 miliony let).

Půdorys zámku je ve tvaru protaženého H, několikaposchoďový, s průčelím uprostřed. Ze schodiště zdobeného balustrádami přijdete k řadě sálů, společně shora i zdola propojených. Významný archeologický a historický materiál muzea umožní návštěvníkům pohlédnout do sbírek mladší doby kamenné a bronzové, které pocházejí z místních vykopávek.

Další velká výstava seznamuje návštěvníky s přírodou, lovem a péčí o divokou zvěř. V diorámě lze shlédnout některé charakteristické druhy ptáků a nižší zvěře vyskytující se v Maďarsku. V sále se zbraněmi se seznámíte s historií loveckých zbraní. Výstava je poctou muži, jenž jako první sestavil vzorec pro zatřídění jeleního paroží a rovněž oběma známým myslivcům a spisovatelům Kálmánu Kittenbergerovi a Zsigmondu Széchenyi. Další části muzea jsou věnovány pamětné výstavě Sándora Körösi Csoma, badateli pravlasti Maďarů, historii hradu Szécsény, jakož i jiným dobovým výstavám.

Některé původní části gotického františkánského kostela a kláštera pocházejí ze 14. století. Později byl po dlouhých letech chátrání klášter zrestaurován do své původní podoby. Ve svatyni kostela jsou pozoruhodné 500 let staré vyřezávané výjevy svatých, květin a ovoce. Na jižní stěně lze vidět muslimský mihráb (modlitební místo).

V barokním klášteře (17 stol.) si návštěvníci můžou prohlédnout původní cely, ve kterých bydleli mniši, také knihovnu a jídelnu nebo gotickou modlitebnu, z níž je výborný výhled na interiér kostela. Za zhlédnutí stojí také Rákocziho místnost, kde se v roce 1705 nově zvolený vévoda a velitel armády setkal se svým válečným štábem.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko