Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Györ

Győr je starobylé živé město s krásným barokním centrem na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Město leží jenom pár kilometrů za slovensko-maďarskou hranicí. Léčivá voda termálních lázní, ale i přírodní a kulturně-historické památky okolí - vodní svět Szigetközu a Pannonhalmská pahorkatina lákají všechny, kdo touží po oddechu a rekreaci.

Na levém břehu řeky Ráby je Pramen Rába, kde se nachází rábský renovovaný komplex termálních lázní, bazénů, fitness a welness center, nabízející návštěvníkům vše, na co si jen vzpomenou. Lázně s hydrogenkarbonátovou a chloridovou vodou s vyšším obsahem jódu, otevřené v roce 2004, léčí zejména chronické záněty pohybového ústrojí, artrózy a gynekologické problémy.

Již před naším letopočtem bylo v těchto místech keltské osídlení. Avarové zde žili také a vybudovali zde před příjezdem Maďarů kruhovou pevnost nazývanou „gyuru“, z čehož je odvozen název města. Později tu bylo sídlo maďarských biskupů a také důležitá pevnost. Město v bojích proti Turkům hodně utrpělo. Starobylé město oplývá bohatým kulturním životem a mimořádným počtem architektonických i kulturních památek, ke kterým patří katedrála s tisíciletou historií, biskupský hrad a řada dalších pozoruhodných staveb.

Maďarská Ispita z období pozdní renesance bývala nemocnicí pro chudé, nyní je sídlem muzea Pétera Váczy. Váczy byl profesor historie a horlivý sběratel starožitností počínaje řeckými a římskými pozůstatky až po čínské terakotové předměty, které jsou zde vystaveny.

Král Štěpán z Györu založil v 11. století biskupství a o 200 let později obdrželo město královskou výsadní listinu, umožňující vybírat daně na zboží přepravované městem. Hrad byl postaven v 16. století, a jelikož je obklopen vodou, stal se těžce dobyvatelnou výspou nacházející se mezi Turky ovládaným Maďarskem a Vídní, sídlem habsburské říše až do konce 16. Století. Jakmile se Györu zmocnili Turci, udrželi jej pouhé 4 roky a v roce 1598 byli vypuzeni. Z toho důvodu se Györ říká „vzácná hlídka“ střežící po staletí celou zemi.

Tip na výlet

Pannonhalma
Od konce 10. století byla tato malá vesnice, ležící 21 km jihovýchodně od Györu, místem benediktinského opatství. V roce 1996 obdrželo zdejší opatství poctu zařazení na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO a nyní patří mezi nejpůsobivější historické komplexy v Maďarsku.

Klášter byl za podpory prince Gézy založen mnichy z Benátek a Prahy. Benediktini byli považováni za bojovníky a Gézův syn, král Štěpán, je využil pro obrácení Maďarů na křesťanství. Opatství a přidružené budovy byly srovnány se zemí, přestavěny a po staletí mnohokrát obnovovány. Unikly však zničení během turecké okupace, kdy sloužily jako mešita. Následkem toho je zdejší komplex směsí několika stavebních slohů.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko