Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló patří k největším lázeňským komplexům v Maďarsku. Hajduszoboszló – leží v maďarské pustě Hortobágy nedaleko druhého největšího města Maďarska Debrecenu. Jedná se o nejpopulárnější rekreační místo maďarské Velké nížiny. Podobně jako v případě některých jiných lázní i lázně v Hajdúszoboszló jsou výsledkem neúspěšného hledání ropy (v roce 1925), které vedlo k objevu termálních vod místo ropy. Tisíce osob zde nyní využívají lázeňské léčivé procedury, nebo jen odpočívají v příjemných termálních vodách.

Alkalická, hydrogenuhličitanová voda obsahuje velké množství soli, sody, jódu, brómu, fluoridů, železa, manganu a více než dvacet dalších rozpuštěných minerálních látek včetně asfaltu, který spolu s jódem propůjčuje léčivým vodám v Hajdúszoboszló zvláštní temně hnědou barvu. Voda a bahno o teplotě 73 - 78°C obsahují také estrogen.

O Hajdúszoboszló je zvykem hovořit jako o "Mecce revmatiků". Horké zřídlo, vyvěrající na povrch z hloubky 1100 m o teplotě 73 °C, bohatě obsahuje kuchyňskou sůl, jod a brom a tím je příhodné mezi jiným k léčbě chronických onemocnění pohybového ústrojí. Koupelová a inhalační kúra vykazuje dobré účinky při léčení většiny chorob střev a kůže. Pitná kúra je vhodná při chronických respiračních a katarálních onemocněních a onemocněních štítné žlázy.

Termální lázně a park soustředěné u sebe jako rekreační oblast se nacházejí na severovýchodě od Hajdúszoboszló. Městské centrum leží na jihozápadě. Pozoruhodný monument Les zvonů blízko vstupu do termálních lázní byl postavený na počest mrtvých z válek během celé maďarské historie. Komplex lázní sestává z tuctu minerálních i standardních bazénů, bazénu s umělými vlnami, několika saun, solária a ozdravného centra. Jsou zde loďky k pronajmutí a za lázněmi najdete aquapark.

V lázeňském středisku je mnoho možností pro oddech: jízdy na člunu, rybaření, a v blízkých sportovištích tenis a stolní tenis. Oblíbenou oblastí pro turistické výlety je Hortobágyská puszta s jedinečnou florou a faunou (národní park, největší chráněné území v zemi). Ve městě je velký počet historických a kulturních památek a odehrává se tu velký počet kulturních událostí. Město se pyšní i sportovním letištěm, jezírkem se šlapacími koly, historickými památkami a především množstvím stylových restaurací a čárd.

První písemné zmínky o usedlosti jsou staré více než devět století a pocházejí z doby Gézu I. V blízkosti kalvinistického kostela postaveného v roce 1717, je 20 metrů dlouhá zeď a malá věž, což jsou pozůstatky gotické pevnosti z 15. století, zničené Turky v roce 1660.

Město není zajímavé jen svými lázněmi, jeho světovým patentem jsou hliníkové zvony. Zajímavé jsou i fresky v kostele sv. Ladislava z 18. stol., které zobrazují místní léčivý pramen. Ve zdejších muzeích je totiž možné vidět řadu zajímavých exponátů, například historické drobnosti, které se vztahují k dějinám města, cenné malby, grafiky i lidovou tvorbu. V krásném domě s doškovou střechou se nachází dům hrnčíře Istvána Fazekase vystavující pozoruhodnou černou keramiku vyrobenou rodinou Fazekasů v sousedním Nádudvaru.

Tip na výlet
V Maďarsku je první, ale i dodnes největší Národní park Hortobágy (80 000 ha), jehož vznik se datuje k 1. lednu 1973 a od roku 1999 je součástí UNESCO. Zajímavostí parku je nejdelší devíti-obloukový kamenný most, který byl postaven v letech 1827-33 a slouží silniční dopravě dodnes, jakož i přibližně 300 let stará csárda (čárda - restaurace) typická svou pohostinností. Nedaleko těchto zajímavostí je pastýřské muzeum a malá zoologická zahrada s ukázkou zvířat chovaných na pusztě.

Hrad řádu německých rytířů v Malborku

Hrad řádu německých rytířů v Malborku

Malé městečko Malbork, ležící necelých šedesát kilometrů od Gdaňsku, patří k vůbec nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v celém Polsku. Tisíce návštěvníků sem každoročně přijíždí obdivovat největší gotickou stavbu světa a jeden z nejkrásnějších středověkých hradů Evropy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko