Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Veszprém

Veszprém je nejhezčím a nejstarším osídlením Maďarska, zbudovaným v kopcích. Nejvyšší z nich je Hradní kopec (Vár-hegy). Veszprém má nejzajímavější polohu v balatonské oblasti – rozkládá se na pěti pahorcích mezi severním a jižním hřebenem Bakoňského lesa. Opevněný hrad na náhorní plošině je živým muzeem barokního umění a architektury. "Město královen" - i tak se říká sídlu prvního uherského biskupství na břehu říčky Séd, neboť korunovace královen v Uhrách tradičně patřila k právům a povinnostem veszprémských biskupů.

Veszprém patří k nejstarším městům kraje. Král Štěpán I., zakladatel státu, zde v 11. století vybudoval hrad a založil biskupství. Manželky králů byly korunovány veszprémským biskupem, proto město získalo značné královské výhody.

Každý zdejší dům je uměleckou památkou, většinou ve slohu baroko. Znamenitou pozoruhodností je biskupský barokní palác, katedrála a gotická kaple, nesoucí jméno první maďarské královny Gizelly. Veszprém byl po dlouhou dobu majetkem královen, a proto je zvykem nazývat ho městem všech královen. Mnoho návštěvníků shlédne poklady Církevního muzea královny Gizelly a muzea Laczko Dezső, které představuje milovníkům historie nejvzácnější historické tisícileté relikvie z pohoří Bakony a horní oblasti Balatonu.

Vzhledné měšťanské domy na skalnatém hřebenu hradního vrchu širokého 500 metrů vytvářejí historické ovzduší hradní čtvrti, kde v 11. - 13. století skutečně stál královský hrad. Do této historické městské částí se vstupuje Bránou hrdinů, poblíž které se tyčí požární věž a na baštách je veszprémszký Panteon. V Dubniczayho domě jsou sbírky Hradní galerie a Cihlářského muzea. V nádherném barokním arcibiskupském paláci lze navštívit se zvláštním povolením Arcibiskupský archiv a knihovnu.

Unikátní vzácnosti maďarských církevních dějin nalezneme ve městě: nejstarší fresky jsou v původně dvoupodlažní, raně gotické Gizelině kapli, kde byla instalována expozice církevního umění a dějin, zatímco svatyní a sklepením je tu zastoupen nejstarší biskupský kostel, biskupská katedrála - bazilika minor, jejíž stavba byla zahájena v roce 1001 na příkaz první uherské královny Gizely bavorské.

Nejstarší kostel, Dóm sv. Michala, pochází z roku 1011. V hradním okrsku se ještě nachází kaple sv. Jiří a jedna z nejhezčích raně gotických staveb - kaple sv. Gizely ze 13. století s jedinečnými freskami a dřevořezbou. Na okraji hradního okrsku, na vyhlídce, stojí socha krále Štěpána a jeho manželky královny Gizely. Je zde také hezký výhled na potok Séd a pohoří Bakony. Mezi další pozoruhodnosti města patří kostel a dům Řádu piaristů, Biskupský palác a Františkánský kostel sv. Štěpána a Kittenbergův park zvířat.

Kulturní život ve Veszprém je bohatý po celý rok. Programová nabídka divadelních představení, koncertů a výstav dává široký výběr. Každoročně se zde koná na začátku srpna Veszprémský festival, který přitahuje známé osobnosti jazzové a klasické hudby. V městě se nachází také Bakoňské muzeum, ve kterém jsou prý velmi vzácné národopisné exponáty. Dům má tři místnosti, které jsou běžně v maďarských venkovských domech, ale je zde také úplná dílna (kamra) výrobce čutor – plochých polních lahví.

Věhlasnou pozoruhodností města je ostrá zákruta řeky Séd se smělým obloukem viaduktu, Völgy híd, malým stejně jako velkým nabízí množství zážitků zoologická zahrada Kálmána Kittenbergera.

Možnosti výletů z Veszprém:
- Balácapuszta ( hospodářství z doby římské)
- Zirc (opatství cisterciánů, Arborétum, Přírodovědecké muzeum)
- Herend (manufaktura porcelánu a muzeum)

Porcelánka v Herendu, 13 km západně od Veszprému, už více než 150 let vyrábí ten nejlepší maďarský ručně malovaný porcelán. Porcelánium tvoří muzeum, které vystavuje nejcennější kousky bohaté herendské sbírky, a minitovárna, kde můžete na vlastní oči sledovat, jak z ošklivých hrud jílu vzniká ten nejjemnější porcelán. Například viktoriánský vzor motýlů a divokých květů z Bakoňského lesa byl navržen pro královnu Viktorii poté, co obdivovala herendský porcelán na Velké výstavě v Londýně v roce 1851. Popisky v muzeu jsou ve 4 jazycích, včetně angličtiny, takže můžete sledovat vývoj a změny vzorů a vkusu a ke zhlédnutí je také film o historii herendského porcelánu.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko