Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Gellértův památník

V roce 1904 vznikl na Gellértově vrchu, v místech, kde byl údajně v 11. století zavražděn biskup Gellért, bronzový památník se sochou tohoto mučedníka. Biskup, který se po smrti stal patronem Budapešti, žehná městu pozvednutým křížem.

Gellérta, známého také jako Gerard z Csanádu, pověřil v roce 1015 Štěpán I., aby vychoval jeho syna a obrátil zbývající pohany v zemi na křesťanskou víru. Roku 1030 byl následně jmenován biskupem. Roku 1046 jej však vzbouření pohané zajali a údajně svrhli v sudu do Dunaje, kde se biskup utopil.  Socha dnes stojí na kamenném podstavci a shlíží dolů na město a Alžbětin most. U nohou biskupovi klečí maďarský konvertita.


Autor: Jonny

Těsně pod památníkem vyvěrá vodní pramen, který posloužil k vytvoření fontány a v létě tak připomíná umělý vodopád. Nad Gellertovým pomníkem se pro změnu tyčí památník Osvobození. Z Gellértova vrchu je nádherný výhled na celou Budapešť, proto patří k nejkrásnějším místům, která zde stojí za to v metropoli navštívit.

- jap -

Článek byl zobrazen 3 513 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko