Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Památník milénia

U příležitosti oslav tisíciletého výročí příchodu Maďarů do Panonské nížiny, tedy v roce 1896 se východně od centra Budapeště začal budovat monumentální Památník milénia. Je dílem architektů Györgyho Zaly a Alberta Schickedanze. Dokončen byl však až v roce 1929.

Památník najdeme na Náměstí hrdinů, nedaleko městského parku. V jeho středu se tyčí k nebi 36 metrů vysoký korintský sloup, jehož vrchol je ozdoben sochou archanděla Gabriela, který v rukou drží korunu sv. Štěpána a apoštolský kříž. Tyto dva předměty symbolizují přijetí křesťanství, ke kterému došlo za panování krále Štěpána I.

U paty sloupu byly vystavěny jezdecké sochy knížete Arpáda a dalších šesti náčelníků maďarských kmenů. Před sloupem se nachází hrob neznámého vojína. Z obou stran sloupu jsou pak dvě obloukové kolonády, které jsou zakončeny alegorickými sousošími. Těsně vedle sloupu jsou to sochy znázorňující personifikace Války a Míru, vzdálenější okraje korunuje sousoší Moudrosti a Slávy a také Práce a Blahobytu. Mezi jednotlivými sloupy kolonády jsou umístěny sochy státníků, monarchů a dalších významných osobností maďarských dějin.

- jap -

Článek byl zobrazen 6 506 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko