Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Skalní kostel

K nejzajímavějším památkám Budapešti patří Skalní kostel, který nechal v roce 1926 postavit Kálman Lux. Jako předloha mu tehdy sloužila jeskyně v Lurdech. Kostel se nachází jen několik minut chůze od lázní a hotelu Gellért.

Původně měl kostel sloužit jako svatyně pro žebravý řád pavlínů, který vznikl již ve 13. století na popud ostřihomského kanovníka Eusebia. Řád byl zrušen v roce 1784 Josefem II., ale o 150 let později se z polského vyhnanství do kostela vrátilo asi 15 mnichů.  Působili zde tedy od roku 1934 někdy do 50. let 20. století, kdy byli komunistickými úřady obviněni z vlastizrady a opět vyhnáni. Kostel byl po této události uzavřen.


Autor: Squiggle

K opětovnému otevření kostela a přilehlého kláštera došlo 27. srpna roku 1989. Tehdy kostel dostal dokonce nový žulový oltář, který byl požehnán samotným papežem. Oltář je dílem sochaře Gyözöa Sikota. Vstup do kostela se nachází v jižním svahu Gellértova vrchu, což z něj dělá turisticky přitažlivé místo. Lidé jsou zvědaví, jak to v takovém skalním kostele vypadá. U vchodu pak stojí socha sv. Štěpána. K přilehlému klášteru se dostanete přes kapli sv. Štěpána, která se nachází uvnitř Skalního kostela. Kaple je vyzdobena jedinečnou dřevěnou plastikou od Béliho Ference.

V jeskyni si dnes můžete prohlédnout kopii sošky Černé madony z Čenstochové a také zpodobnění polské orlice. Visí zde také obraz polského mnicha sv. Kolbeho, který zahynul, když se pokoušel ochránit spoluvězně v Osvětimi. Na pamětní desce kostela jsou uvedeny názvy táborů, kam byli za druhé světové války posíláni polští vojáci. Vyčtete zde také názvy měst a škol, které údajně poskytovaly azyl polským uprchlíkům.

- jap -

Článek byl zobrazen 4 908 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko