Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - bazilika sv. Štěpána

Bazilika sv. Štěpána nacházející se v historickém centru Budapešti byla pojmenována po prvním maďarském křesťanském králi Štěpánovi I. Svatém, kterému byla zasvěcena. Kostel byl vystavěn podle návrhu architekta Józsefa Hilda.

Bazilika se vypíná nedaleko Deákova náměstí a výrazně převyšuje budovy v okolí. Se svou 96 metrů vysokou kopulí je totiž nepřehlédnutelnou dominantou metropole. Náměstí, na kterém stojí je samo o sobě vyhledávaným místem pro konání kulturních akcí a koncertů. V letních měsících můžete na zahrádkách zdejších kaváren a barů posedět u šálku kávy a kochat se pohledem na majestátnost tohoto neoklasicistního díla.

Výstavba baziliky na půdorysu řeckého kříže byla započata v roce 1851, od roku 1867 na stavbě pokračoval jeden z nejvýznamnějších maďarských architektů druhé poloviny 19. století Miklós Ybl. Ten se velkou měrou zasloužil nejen o dokončení tohoto svatostánku, ale i o architektonický rozvoj celé Budapešti. Byl jedním z hlavních představitelů historismu a jeho socha dnes zdobí západní břeh Dunaje. Ybl doplnil na baziliku sv. Štěpána mohutnou kopuli v neorenesančním slohu. Ta se však hned o rok později zřítila. Stavbu nakonec dokončil architekt József Kauser v roce 1905. Titul bazilika obdržela stavba v roce 1938, tedy při příležitosti 900letého výročí smrti svatého Štěpána.


Foto: celkový dojem trochu kazí okolní zástavba

K bazilice patří také vysoká věž, v níž visí zvon o váze 9144 kilogramů. Původně zde byl umístěn mnohem starší zvon, který byl bohužel v roce 1944 odcizen nacisty. O výrobu zvonu nového se proto zasloužili především němečtí katolíci. Uvnitř baziliky jsou umělecky ztvárněny osobnosti světského života v čele se sv. Štěpánem. Jsou zde uchovány sochy, obrazy a malby na skle význačných maďarských umělců, národních světců a středověkých církevních hodnostářů. Vnitřek kopule je pokrytý mozaikami, které jsou dílem Károlye Lotze. Zvenčí můžete zase na kopuli zpozorovat sochy čtyř evangelistů, mezi nimiž je i sv. Matouš.


Foto: balzamované předloktí sv. Štěpána

Uprostřed hlavního oltáře je umístěna mramorová socha sv. Štěpána, kterou ztvárnil Alajos Stróbl. Hned za ní si můžete prohlédnout výjevy z králova života. Robustní dveře hlavního portálu jsou ozdobeny medailony s hlavami dvanácti apoštolů. Snad nejpodivnější relikvií v celém Maďarsku je mumifikované předloktí krále Štěpána, které je uloženo v místní kapli sv. Pravice.

- jap -
foto: jpatava

Článek byl zobrazen 7 060 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko