Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešťský parlament

Impozantní budova budapešťského parlamentu dominuje pešťské straně Dunaje. Údajně jde o nejkrásnější parlament v Evropě, který je zároveň jednou z největších vládních budov světa a symbolem maďarské nezávislosti.

V roce 1880 si Maďaři vydobyli právo vystavět si v hlavním městě vlastní parlament. Na projekt výstavby parlamentu proto byla vypsána soutěž, kterou vyhrál maďarský architekt Imre Steindl. V letech 1884 – 1902 se mu tak podařilo vytvořit neogotický klenot, který svým architektonickým řešením vychází z londýnského parlamentu, jenž je pro změnu dílem architekta Charlese Barryho.

Budova je opravdu ohromující, dosahuje délky 268 metrů, šířky 118 metrů, výšky 96 metrů a uvnitř najdete 691 místností! Je vypočítáno, že kdybyste chtěli v každé místnosti strávit pouhou čtvrthodinku, musela by se vaše návštěva parlamentu protáhnout na více jak 7 dní. Její součástí je také 10 nádvoří a 29 schodišť. Na dekoraci interiéru hlavního schodiště se podíleli nejlepší umělci té doby. Stropy byly vyzdobeny freskami Károlye Lotze a boky sochami Györgye Kisse.

Ústředním bodem této dekorativní stavby je velkolepá, 96 metrů vysoká kopule, po jejíchž stranách se tyčí několik špičatých věží. Zdobná fasáda i věže jsou taktéž neogotické, zatímco půdorys parlamentu byl pojat barokně. Pokud se zaměříte na detaily, můžete si na fasádě prohlédnout skulptury uherských panovníků a slavných maďarských válečníků, ale také erby i drobná sousoší.

Přímo pod kopulí se rozkládá obrovská vstupní hala, která je rovněž krásně zdobená. Když zvednete hlavu, uvidíte strop pokrytý složitým neogotickým zlaceným vzorem, který je kombinován s heraldickou výzdobou. Masivní kopuli musí nést mohutné pilíře, které jsou ozdobeny postavami maďarských panovníků. Uvnitř Kopulové síně můžete obdivovat také uherské korunovační klenoty - žezlo, jablko, meč a svatoštěpánskou korunu. Právě zde byl v roce 1867 korunován císař František Josef I. na uherského krále.

V interiérech parlamentu jsou vystaveny sochy významných představitelů maďarské historie. Jednou z nich je například socha slavného vojáka Jánose Hunyadyho, který v roce 1456 donutil Turky k panickému útěku v bitvě u Bělehradu. V poslanecké sněmovně – bývalé zasedací síni senátu si můžete prohlédnout několik zajímavých obrazů, mezi nimiž jsou také dva obrazy Zsigmonda Vajdy. Vynechat byste neměli ani Gobelínovou síň, ve které visí na stěnách historické gobelíny. Ty zachycují sedm maďarských vůdců při podepisování mírové smlouvy a také během skládání krevní přísahy.

V současné době parlament stále slouží svému účelu, tudíž se to zde jen hemží politiky a představiteli státu. I přesto je však budova parlamentu přístupná široké veřejnosti. Hlavní vchod určený turistům najdete v centru východní fasády, kam dojdete po schodišti ozdobeném dvěma bronzovými lvy. Pravidelně jsou zde organizovány prohlídky s průvodcem.

- jap -

Článek byl zobrazen 4 675 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko