Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Na hory do Maďarska

Zdá se vám nadpis článku nesmyslný? Pravda, území Maďarska je převážně rovinaté a zcela jistě tu nejsou žádné velehory, ale přece jen není úplně ploché. Tato země má i několik pohoří, nejvyšší hora Kékes leží v pohoří Mátra a dosahuje výšky 1 014 m n.m. To možná není mnoho, ale oproti takovému Dánsku…

Jiným turisticky zajímavým pohořím je Börzsöny se stejnojmennou chráněnou krajinou oblastí, součástí národního parku Duna-Ipoly. Ten leží u slovenských hranic kousek nad Budapeští a zahrnuje také známý Visegrád, ale i kontroverzní Nagymáros. Tam si mimochodem můžete nechat přívozem převézt své vozidlo na druhý břeh Dunaje. Park je proslulý rovněž mnoha hrady a pevnostmi. Je to příjemná, převážně zalesněná krajina, která se vlní a stoupá od břehů Dunaje a Ipoly do kopců, protkaných řadou vodních toků a mokřadů. Jen v samotném pohoří Börzsöny najdete více než 335 různých pramenů a bystřin. Tato oblast patří mezi nejméně přístupné v celém Maďarsku. Do kopců nevedou žádné kvalitní silnice, turisté se sem však mohou dostat stylově díky zajímavé technické památce, úzkokolejnému vláčku. Samozřejmě ideální k poznání zdejší krajiny je jít pěšky, ale pozor, v některých částech parku je kvůli ochraně přírody zakázáno pohybovat se mimo vyznačené stezky.


Autor: Laszlo Nagy

Většina krajinných prvků vznikla díky vulkanické činnosti, jsou zde vyhaslé sopečné kužele, strmé rokle, vývěry dávno vychladlé lávy, kamenná pole i bizarní skály. Před čtrnácti miliony let byl v těchto místech velký vulkán, vysoký asi 1400 metrů. Po výbuchu se centrální část sopky propadla, takže to, co dnes vidíme, jsou pozůstatky kráteru po explozi. Nejvyšším místem pohoří je s výškou 939 m n.m. vrchol Csóványos, odkud se naskýtá daleký výhled do kraje. Ten ostatně najdete i na jiných vrcholech, například z hory Hegyes-Tető lze přehlédnout celou zákrutu Dunaje. Z některých kopců jsou za dobrých podmínek vidět dokonce slovenské Tatry.

V oblasti žije celá řada vzácných a chráněných živočichů, hlavně plazů, obojživelníků a ptáků včetně několika druhů orlů. Nechybí divoké kočky a kuny. Velmi pestrá je rovněž skladba rostlin, zahrnující i relikty z období doby poledové. Ke zmíněné bohatosti přispívá zejména specifické klima, jenž patří k nejchladnějším a nejvlhčím v Maďarsku.

Přes mnoho přírodních krás je historie lidského osídlení v oblasti velmi dlouhá a sahá do dávných prehistorických časů. Některé zajímavé archeologické vykopávky, etnografické předměty a doklady o místní flóře a fauně si můžete prohlédnout v muzeu v obci Szob. Další muzea jsou v Kemence (expozice historie lesnictví, železnice a drážních vozidel) a v Berneceabaráti.

Z malebných vesniček fascinuje především Nagybörzsöny, kdysi hornická osada, kde se těžila železná ruda a zlato. Tyto doby připomíná hornické muzeum. Je tu také dřevěný vodní mlýn a dva kostely původně ze 13. století, z nichž jeden má rovněž přízvisko „hornický“. Další církevní stavbou je klášter a poutní místo v obci Márianosztra. Klášter hrál důležitou roli při založení řádu Paulínů, jediného původem maďarského řádu. Nedaleko odtud je možno vylézt na kopec Kopasz Hegy, odkud je výborný výhled po okolí.

Pohoří Börzsöny patří mezi oblasti, které Češi příliš nenavštěvují. Přitom je to nedaleko (hlavně pro obyvatele Moravy), ceny jsou tu příznivé a zdejší romantická krajina je alternativou pro nenáročnou, ale zajímavou dovolenou – zejména pro pěší turisty a cyklisty.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 6 221 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko