Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Památník osvobození v Budapešti

Vysoko nad maďarskou metropolí se na Gellértově vrchu tyčí působivý Památník osvobození, který zde byl postaven, aby připomínal osvobození města sovětskými vojsky během 2. světové války. Tuto 14 metrů vysokou dominantu města vytvořil vynikající maďarský sochař Zsigmond Kisfaludi Stróbl.

Traduje se, že původně měl být památník odhalen na počest syna uherského regenta Miklóse Horthyho Štěpána, který zmizel při bojích na východní frontě v roce 1943. Poté, co byla Budapešť osvobozena ruskými vojsky, však zahlédl sochu v dílně sochaře ruský maršál Kliment Vorošilov a rozhodl o jejím novém využití. Ruská armáda sice Budapešti pomohla, protože přinesla zdejším lidem svobodu, ale zároveň se s jejím příchodem odstartovala éra sovětské nadvlády a komunismu.

Socha představuje ženu držící ve zdvižených rukou palmovou ratolest. Po bocích u paty sochy stojí ještě dvě alegorická sousoší, která mají představovat pokrok a boj dobra se zlem.  Po pádu komunismu byla z památníku odstraněna postava ruského vojáka. Také pamětní deska, na níž byl napsán seznam ruských válečných obětí, byla přemístěna jinam.

V současnosti je Památník osvobozený vyhledávaným turistickým cílem, protože nabízí nádherné výhledy na celou Budapešť.


Foto: jpatava

 

Článek byl zobrazen 3 297 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko