Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Balaton - staré známé maďarské moře

Kdo by neznal Balaton? Toto „maďarské moře“ bylo v dobách neúspěšného budování komunismu pro české rodiny jedním z typických cílů dovolených. Dokonce i některé podniky tady měly svá rekreační zařízení. Pro starší generaci je proto Balaton spojen s jistou nostalgií, ačkoliv Čechů sem už nejezdí tolik, jako v minulosti. To může být ovšem jednou z jeho výhod. Mezi ty další patří nevelká vzdálenost od České republiky, příznivé ceny a kvalitní služby.

Balaton, nebo-li Blatenské jezero, vděčí za svůj název Slovanům a nikoliv Maďarům. Jeho jméno je odvozeno od slovanského „blato“ – bažina. Je to největší jezero ve střední Evropě, rozkládající se na ploše 596 km² v kotlině tektonického původu. Je dlouhé a relativně úzké. Na délku má 78 km, na šířku maximálně 14 km. Je však dosti mělké, největší hloubka dosahuje asi 12 m a průměrná jen něco přes 3 metry. Díky tomu se však vody jezera na slunci rychle prohřejí a jsou proto velmi příjemné. Průměrná letní teplota vody dosahuje 25 °C, ovšem na druhou stranu v zimě hladina často zamrzá. Specifická geomorfologie jezera také způsobuje, že v případě bouří spojených s větrem se jeho hladina může dosti rozbouřit a mohou tu vznikat vysoké vlny. Pokud se tedy chystáte vydat na loďce či surfu dál od břehu, doporučuje se sledovat předpověď počasí a dbát případných varování podobně, jako byste byli na moři. Jinak ovšem je Balaton právě pro vyznavače windsurfingu oblíbeným místem.

Celé pobřeží Balatonu je poseto kempy, penziony a hotely, takže o ubytovací kapacity tu určitě není nouze. Ani jazyková bariéra nehrozí, přestože maďarština nepatří mezi nejsnadnější jazyky. Domluvíte se však německy, anglicky a někde třeba také slovensky či rusky.

Jistý problém však mohou představovat místní názvy. Jsou dosti dlouhé a našinec by si na nich málem zlámal jazyk. Navíc vám příliš nepomůže, když si zapamatujete jen pár počátečních slabik – jména téměř všech měst a městeček na pobřeží totiž začínají na „Balaton“…

Ale ať už se ubytujete kdekoliv, téměř všude se dá v okolí najít něco zajímavého. Při výběru kempu si však dejte pozor, některé z nich totiž leží těsně u železniční tratě (to platí zejména pro severní pobřeží). Pokud nemáte tvrdý spánek, mohou být rychlíky a nákladní vlaky projíždějící jen par metrů od stanu poněkud rušivé.

Řekněme tedy, že se podařilo najít ubytování v klidnější části. Kam teď? Když nepočítáme koupání, můžete vyrazit na ryby, nebo zůstat pěkně na zemi a navštívit vinice (Badacsony) a přilehlé občerstvovny. Část pobřeží leží pod pohořím Bakony, které skýtá řadu možností k pěším túrám. Z hlediska kulturního a historického je pak velmi zajímavý členitý poloostrov Tihány se stejnojmenným městečkem. V Tihány najdete například benediktinské opatství, založené už v roce 1055. Toto místo má pro Maďary zvláštní význam, neboť jeho zakládací listina je nejstarším dochovaným dokumentem v maďarštině.

Zapomenout nesmíme ani na vynikající maďarskou kuchyni. Velká porce perkeltu k obědu přijde vhod, večer pak můžete strávit u lahve dobrého vína a s večeří v podobě čerstvého langoše. A hlavně co nejvíce česneku!

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 10 046 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko