Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neziderské jezero - Vídeňské moře

Plochá stepní krajina porostlá travinami pomalu přechází v bažiny s hustým rákosím a po chvíli se objevuje rozlehlá vodní hladina mělkého Neziderského jezera. Tak takový obraz se vám může naskytnout na hranici mezi Rakouskem a Maďarskem v blízkosti Neziderského jezera, ležícího v Malé uherské nížině.

Neziderské jezero, v Rakousku nazývané Neusiedler See a v Maďarsku Fertő-tó, se pyšní titulem „druhé největší stepní jezero v Evropě“. Význam tohoto výroku sice trochu kalí fakt, že podobná jezera jsou tu jenom dvě (tím druhým a větším je Balaton), ale přesto jde o velmi zajímavou oblast.

Rozloha hladiny jezera dosahuje zhruba 315 km², z toho 240 km² leží v Rakousku a 75 km² v Maďarsku, a největší délka je asi 36 kilometrů. Sama rakouská část je největší vodní plochou v zemi. Průměrná hloubka je však jen 0,6 až 0,8 metru a maximální dosahuje sotva 1,8 metru. Mluvit o rozloze i hloubce jezera je nicméně dosti ošemetné, protože se mění nejen v průběhu roku, ale hodně kolísá i v delších časových obdobích. Ve vlhkém létě, kdy je více dešťů, se rozměry jezera zpravidla zvětšují, v zimě oproti tomu bývají menší a voda někdy promrzá až ke dnu. V minulosti několikrát zcela zmizelo, naposledy poměrně nedávno – počátkem 20. století. Jindy naopak vody stoupnou a způsobují nepříjemné záplavy.

Od roku 2003 však hladina pravidelně klesá tempem zhruba 30 cm za rok, zřejmě v souvislosti s globálním oteplováním. Proto je možné, že za pár let jezero opět (dočasně?) zanikne.

V této podivné krajině se daří mnoha druhům rostlin a živočichů, vytvářejících spolu jedinečný ekosystém. Z těchto důvodů se tu nacházejí dva národní parky, Neusiedler See-Seewinkel a Fertő-Hanság. Kromě toho byla celá oblast v roce 2001 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nejnápadnější v okolí jezera je rákosový porost. Obklopuje téměř kompletně jeho břehy, díky malé hloubce zasahuje i značnou část hladiny (až čtyři pětiny plochy) a v některých místech, konkrétně u Donnerskirchen, dosahuje šířka rákosového pásu až 8 kilometrů. Nejvíce ho roste na západním břehu, východní je v tomto směru trochu chudší. Jedinou výjimku bez rákosí představuje 2 kilometry dlouhý úsek v okolí města Podersdorf. Právě uvedený porost je dobrým úkrytem pro mnoho druhů fauny, hlavně vodních ptáků.

Neziderskému jezeru se přezdívá také „Vídeňské moře“ a je oblíbeným cílem zejména domácích návštěvníků a dovolenkářů, a to i přesto, že jeho vody jsou spíše kalné, bahnité a trochu slané. Na hladinu se však často vydávají turisté na plachetnicích, příznivci windsurfingu a rybáři. V omezené míře tu probíhá i komerční lov ryb.

Na březích jezera se vzhledem k jeho poloze odedávna mísily různé kultury a národnosti, spoluvytvářející dnešní podobu krajiny. V blízkém okolí najdete upravené vesničky, pamatující časy dávno minulé, ale občas i větší paláce a budovy převážně z 18. a 19. století.

Neziderské jezero je sice z České republiky jen kousíček, ale českých turistů sem zatím mnoho nejezdí. I proto je to zajímavý tip na časově i finančně nenáročnou dovolenou. Brzy tady navíc už nemusí být…

Článek byl zobrazen 6 359 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko