Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Vajdahunyadský hrad

V budapešťském městském parku se na břehu jezera ve Városligetu nachází Vajdahunyadský hrad. Nenechte se však zmást názvem, nejde totiž o skutečný hrad, ale o komplex několika budov, které reprezentují nejrůznější architektonické styly.

Stavby v městském sadu vyrostly v roce 1896 při příležitosti oslav milénia a patří mezi neokázalejší díla té doby. Byly postaveny podle návrhu architekta Ignáce Alpára a dnes ilustrují dějiny a vývoj architektury v Maďarsku. Tyto neuvěřitelné, jedinečné pohádkové stavby měly původně sloužit jako dočasné výstavní pavilony, ale u veřejnosti našly velké zalíbení. Proto byly v letech 1904 – 1906 s použitím cihel přestavěny na trvalou stavbu.

Stavby jsou řazeny chronologicky podle jednotlivých slohů – první je románský, následuje gotický, dále renesanční, barokní a další… Budovy byly záměrně postaveny blízko sebe, aby z něj měli lidé dojem soudržného celku. Na každém z pavilonů jsou patrné kopie autentických detailů, jež pocházejí z nejvýznamnějších maďarských historických budov.

V románské části si můžete prohlédnout Jáckou kapli, která se honosí věrnou kopií portálu benediktinské svatyně z roku 1214. Tato svatyně se nachází v obci Ják nedaleko rakouských hranic. K vidění v románské části také křížová chodba a palác. Gotický pavilon představuje stavby s prvky, které najdete na hradech Vajdahunyad a Segesvár, které se dnes nacházejí v Rumunsku.

Renesanční a barokní komplex je odrazem umění architekta Fischera z Erlachu. Do průčelí stavby byly vkomponovány kopie části Bakócziho kaple v ostřihomské katedrále. V barokní části sídlí Zemědělské muzeum. Jeho návštěvníci se mohou blíže seznámit s chovem dobytka, vinařstvím, honitbou a rybolovem.

Celý tento „hradní“ komplex je velkým turistickým lákadlem Budapešti. Lidé se v něm mohou setkat s prvky, které jsou vidět na více než dvaceti nejvýznamnějších maďarských objektech. Jelikož je středověk požadován za nejslavnější epochu v dějinách země, je na něj kladen největší důraz. Kontroverzní období nadvlády Habsburků není kupodivu tak důležité a je spíše zatlačováno do pozadí.

- jap -

Předchozí články z Maďarska:
Budapešťská ZOO
Budapešť - Národopisné muzeum
Budapešť - Státní opera
Budapešť - Maďarská národní galerie
Budapešť - Skalní kostel

Článek byl zobrazen 12 336 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko