Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešťská ZOO

Pokud chcete při návštěvě Budapešti udělat radost dětem, vezměte je do místní zoologické zahrady. Uvidíte, že nadšeny z ní nebudou jen vaše ratolesti, ale jistě okouzlí i vás. Zdejší zoologická zahrada je jednou z prvních na světě, otevřena byla již v období monarchie, v roce 1866. O založení se zasloužila Maďarská akademie věd.

Budapešťská zoo leží přímo naproti nejoblíbenějšímu městskému lázeňskému paláci Széchenyi, který je jedním z největších termálních komplexů v Evropě. Areál budapešťské zoo patří sice plošně k těm menším, ale vyznačuje se svým unikátním architektonickým pojetím. Patrná je zde nejen maďarská secese, ale také romantismus s východními až orientálními motivy. V roce 1907 byla zahrada odkoupena státem, který ji nechal v rámci oslav milénia kompletně zrekonstruovat. Na obnově se v letech 1909 - 1911podíleli architekti Károly Kós a Dezsö Zrumeczky. Od té doby byla místní zahrada považována nejmodernější zoologickou zahradou v Evropě.

Jednou z nejkrásnějších budov zoologické zahrady je secesní Dům slonů, kterému byla udělena cena Europa Nostra v architektonické soutěži. Pavilon projektovaný Kórnelem Neuschloss – Knüslem připomíná tradiční turecké lázně a je hlavní atrakcí celého areálu. Zvířata jsou v budapešťské zoologické zahradě chována ve výbězích, které jim připomínají jejich přirozené prostředí. Lvi, tygři, žirafy, medvědi, hroši a další zvířata se zde tak cítí vlastně jako doma.

Architekt Károly Kós zde navrhnul voliéru s prvky lidové architektury, kde mohou ptáci volně poletovat a mají dostatek prostoru. Zajímavé jsou zdejší skleníky, v nichž jsou k vidění různé biotopy, navštívit tak můžete třeba skleník s velkými hady nebo tamaríny a kaloni. Při procházce zahradou se zastavte u rybníčku pro vodní ptactvo, kde můžete sledovat pravidelné krmení. Shromažďují se zde i volně žijící ptáci, ale také racci chechtaví, pelikáni, labutě, husy, kormoráni, volavky popelavé a další.

- jap -

Předchozí články z Maďarska:
Budapešť - Národopisné muzeum
Budapešť - Státní opera
Budapešť - Maďarská národní galerie
Budapešť - Skalní kostel
Budapešť - Gellértův památník

Článek byl zobrazen 11 188 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko