Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pécs je letošní evropská metropole kultury

Maďarské město Pécs, jinak známé také jako Pětikostelí, je pro své příjemně mírné klima, řadu historických památek a zajímavých muzeí nazýváno klenotem jižního Zadunají. Pro turisty je Pecs nejen hlavním městem župy Baranya, ale především městem umění a jistě není náhoda, že se Pécs stala 10. ledna 2010 evropským městem kultury.

Město ležící na jihu Maďarska nedaleko hranic s Chorvatskem má bohatou minulost, v dějinách se zde vystřídala řada kultur. To se odrazilo v jeho architektonické podobě a kulturním bohatství. Pětikostelí může v roce 2010 představit skvělou kulturní sezónu a přitáhnout davy nejen maďarských, ale i zahraničních turistů. Město má tak jedinečnou šanci odhalit a zprostředkovat návštěvníkům svůj originální urbanistický charakter, přírodní a architektonické krásy a dochovaná kulturní dědictví. Zdejší bohaté sbírky muzeí Vasarelyho, Csontváryho a Zsolnayho jsou známé po celé Evropě.


Autor: Istvan

Pécs se rozkládá v nížině chráněné před severními větry pohořím Mecsek. Právě pro příhodné klimatické podmínky se s nejvyšší pravděpodobností v této oblasti usídlili v minulosti Římané, kteří s sebou do Pecsi přinesli křesťanství. Úrodná půda s dostatkem vody a ochrana pohoří Mecsek poskytovaly vhodné podmínky pro pěstování vinné révy, ovoce, ořechů a mandlí. Původní římská osada nesla jméno Sophianae a vcelku velmi rychle se rozrostla v hospodářské centrum Dolní Panonie.

Pětikostelí je sice město, kterým neprotéká žádná řeka, přesto tvoří most mezi křesťanskou a islámskou kulturou. Ve městě, které bylo v minulosti významným bodem na kupecké cestě do Cařihradu, založil král Štěpán v roce 1009 biskupství. Název města pramení z původního středověkého jména Quinque Ecclesiae, což je jméno vycházející z jeho pěti kostelů. Českým ekvivalentem je tak Pětikostelí, v němčině je to Fünfkirchen.

Pécs rozkvétala i jako intelektuální centrum s první univerzitou v Maďarsku, která zde byla založena v roce 1367.  Je tedy po pražské Karlově univerzitě druhou nejstarší ve střední Evropě. V 15. století se ve městě usídlil biskup Janus Pannonius, jehož renesanční poezie psaná v latině byla tehdy velmi oslavovaná.


Autor: Istvan

Město bylo opevněno hradbami na začátku 13. století po mongolské invazi, ale o necelých 300 let později bylo opevnění tak chatrné, že jej Turci v roce 1543 dobili téměř bez boje. Turci pak přeměnili Pécs na vlastní administrativní a kulturní centrum. Z tohoto období pocházejí velkolepé pamětihodnosti, které v současné době patří mezi nejvýznamnější turecké stavby Maďarska.

Pozdější osídlení Němci, Chorvaty, Srby a jinými národnostmi vedlo v průběhu dvoutisícileté historie města k velkému smíšení obyvatelstva. Mírové soužití mezi menšinami navzájem velmi přispělo k rozvoji zdejších bohatých kulturních tradic. Dokládá to například to, že zde bylo založeno jediné chorvatské divadlo, které působí společně s Národním divadlem Pécs, Třetím divadlem a loutkovým divadlem Bóbita.

V Pécsi naleznou turisté celou řadu nádherných stavebních památek, které jsou němými svědky pestré minulosti města. Například místní hřbitov z období raného křesťanství byl v roce 2000 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. K nejhodnotnějším stavbám patří bezesporu katedrála sv. Petra z 11. století na náměstí Dóm tér. Vzhledem k faktu, že její prostory mají vynikající akustiku, pořádají se tu varhanní koncerty. Její současná novorománská podoba však pochází až z roku 1881. Nejzajímavější částí baziliky jsou 4 kaple, které se nacházejí pod věžemi a kryptou, což je nejstarší část této památky. Na náměstí Dóm tér se nachází také Biskupský palác, u jehož jižní části je vstup do mauzolea římské hrobky ze 4. století.


Autor: Istvan

Středem města je náměstí Széchenyi tér, které je obklopeno hezkými barokními domy. Dalším klenotem je původně islámská mešita (turecká džamije) paši Gazi Kassima z 16. století stojící právě na tomto náměstí. Je to největší a nejzachovalejší turecká památka postavená v celém Maďarsku. Náměstí krášlí sloup Nejsvětější Trojice a kašna. Na náměstí Kossuth tér stojí městská radnice a synagoga postavená v roce 1869, která patří k nejvýznamnějším památkám Pětikostelí.

Jihomaďarská Pécs bývá označována za maďarskou bránu ke Středozemnímu moři, do Chorvatska, balkánských států a severní Itálie. Blízkost Jaderského moře, středomořské klima, malebné uličky historického centra a ruch za letních večerů evokují mediteránní atmosféru.

Krásné je i bezprostřední okolí města. Pésc totiž leží v oblasti velmi příznivé pěstování a výrobě kvalitního červeného vína, a poblíž lze navštívit i termální lázně. Návštěvníci mohou zavítat do vinic na svazích a koupit si od místních vinařů dobré víno nebo si vyjet úzkými serpentinami až k televizní věži. Pak mohou navštívit vyhlídkovou restauraci, která kromě skvělého jídla a pití nabízí překrásný výhled na město.

-ar-

Předchozí články z Maďarska:
Sárvár - město s Bahnitým hradem
Budapešť - Vajdahunyadský hrad
Budapešťská ZOO
Budapešť - Národopisné muzeum
Budapešť - Státní opera

Článek byl zobrazen 7 452 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko