Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sárvár - město s Bahnitým hradem

Sárvár se nachází v západní části Maďarska nedaleko hranic s Rakouskem ve Vašské župě. Sárvár je známý jako lázeňské městečko od druhé poloviny 20. století. V minulosti však bylo město centrem vzdělání a kultury. Byly tu vytištěny první knihy v maďarštině, neboť na místním hradě fungovala jedna z prvních tiskáren v Maďarsku.

Zdejší území bylo však osídleno už v dobách neolitu, což dokládá několik archeologických nalezišť. První osada v těchto místech vznikla však až za trvání Římské říše. Sárvár měl totiž výbornou strategickou polohu, a tak byl v minulosti důležitou vojenskou křižovatkou. Z těchto důvodů zde už tehdy vznikla první pevnost, později přestavěná na hrad, který se stal sídlem jedné z prvních tiskáren v Maďarsku. V roce 1537 Tamás Nádasdy zřídil tiskárnu, která publikovala první dvě tištěné knihy v Maďarsku – Maďarskou mluvnici v latině a překlad Nového zákona.


Autor: Lóránt  Dankaházi

Hlavní dominantou městečka je hrad Nádasdy-vár, jehož bílá věž je vidět už z dálky. Hrad vybudovaný už ve středověku má nádherně tvarované nádvoří do pětiúhelníku, obloukový most a hezký platanový park. Na hradě sídlí Nadasdyho muzeum. Zámecké muzeum má bohaté vnitřní vybavení a jeho cenné exponáty vysvětlují historii hradu a města, a poskytují informace o maďarských husarech. Muzeum ukrývá jednu z nejlepších maďarských sbírek zbraní a brnění a téměř celé křídlo je věnováno stovce husarů – regimentu pojmenovanému po rodině Nádasdyů. Nádherná sbírka vysoké hodnoty, která obsahuje asi 60 starožitných maďarských map, byla darována maďarským exulantem z Velké Británie v roce 1986. Nese jméno Carta Hungarica a je vystavena v místnosti na konci západního křídla.

Poblíž hradu se nachází pozoruhodné Sárvárské arboretum, kde se na ploše skoro 10 hektarů nachází množství hodnotného rostlinstva a přibližně 350 druhů stromů a keřů. Místní raritou jsou tisy a duby, které pamatují více než sto let. Arboretum je rozděleno řekou Gyongyos, což je přítok Ráby. Založeno bylo následníky Nadasdyů - královskou rodinou Wittelsbachů z Bavorska.

Přímo ve městě je zajímavé jezero, které je tvořeno sedmi samostatnými vodními plochami, které láká k projížďkám na člunech. V okolí městečka se nachází lesopark, který nabízí odpočinek všem svým návštěvníkům bez ohledu na jejich věk.

Sárvár je atraktivní pro množství pacientů i turistů, které lákají zdejší zajímavé památky a především termální vody, které pomáhají zejména při léčbě pohybových a dýchacích onemocnění. Vzácná termální voda pomáhá také při rehabilitačních kúrách, při léčbě astmatu a horních cest dýchacích. Alkalicko-hydrogenkarbonátový a sodíko-chloridový léčivý pramen je vhodný zejména při léčbě vleklých potíží pohybového ústrojí, ale i pro rehabilitační kúry na dohojení zlomen kostí, podvrtnutých kloubů, svalových zhmožděnin a následnou léčbu po sportovních úrazech. Vynikající výsledky vykazuje i při léčbě některých ženských chorob a neplodnosti.

Termální prameny byly objeveny teprve při experimentálních vrtech v 60. letech 20. století. Jeden ze dvou zdejších termálních pramenů vyvěrá z hloubky dvou tisíc metrů a dosahuje teploty až 83 stupňů Celsia. Druhý je přibližně o polovinu chladnější a vyvěrá z hloubky 1 200 metrů.

Nedávno vyrostly v městečku Sárvár zcela nové moderní lázně - wellness, které obklopuje přilehlý park o rozloze více než 55 tisíc m2. V novém komplexu léčebných lázní a wellness koupelí se skutečně světovou úrovní si najde vhodné služby určitě každá věková kategorie. V zařízení vybaveném pro náročné se kromě zdravotnických služeb klade velký důraz na stále vyhledávanější rekreační a zdraví utužujících služeb wellness.

Lázně nabízejí široké spektrum léčebných procedur. K nejčastějším se řadí vanové koupele, bahenní zábaly, masáže, vodoléčba včetně podvodních masáží a léčivých zábalů. Rozhodně se vyplatí vyzkoušet takové novinky jako je terapie kyslíkem, případně solnou komoru nebo akupunkturu. Ve zdejších lázních je možné vyzkoušet i nejrůznější druhy cvičení včetně jógy.

Moderně vybavené lázeňské centrum má k dispozici bazén s umělým vlnobitím, zážitkový bazén, ale samozřejmě také bazén na cvičení a řadu jiných vodních atrakcí, jako třeba záliv pro skákání do vody či dobrodružný bazén.

Řeka Rába protékající Sárvárem poskytuje příjemné podmínky k vodní turistice. Návštěvníkům městečka by neměl ujít výlet do středověkých měst jako Sopron nebo Köszeg, případně k ruinám z období Římské říše v Szombathely. Rozhodně se všem vyplatí navštívit i jezero Balaton.

Ne všichni chtějí navštívit Sárvár jen kvůli horkým pramenům. Jsou tací, co si chtějí prohlédnout hrad, v němž údajně objevila jistá hraběnka příchuť krve. Maďarský palatin hrabě György Thurzó nashromáždil téměř na tři stovky výpovědí obyvatel měst Čachtice a Sárvár, které obvinily hraběnku Alžbětu Báthoryovou z mučení, vražd a následného pochování více než šesti set těl dívek a mladých žen bez křesťanského pohřbu. Některé historické prameny uvádějí, že hraběnka považovala krev mladých panen za elixír života a koupala se v jejich krvi, aby zůstala mladá. Případ takzvané krvavé hraběnky podněcoval po řadu let fantazii mnoha spisovatelů. Svůj vlastní názor je možné si vytvořit po přečtení poutavé knihy Tonyho Thornea – Hraběnka Drákula – Život a doba Alžběty Bathoryové.

Dopravní dostupnost
Lázeňské městečko Sárvár rozkládající se podél řeky Ráby se nachází asi 40 km od hranic s Rakouskem. Do Sárváru se z České republiky turisté dostanou nejsnáze přes slovenskou metropoli Bratislavu, od níž je vzdálen zhruba 150 km. Autem je Sárvár dosažitelný po silnici hlavního tahu Sopron-Balaton a městem prochází i státní silnice číslo 86. Sárvár je napojen i na železnici, nejlepší spojení je z nedalekého městečka Szombathely.

-ar-

Předchozí články z Maďarska:
Budapešť - Vajdahunyadský hrad
Budapešťská ZOO
Budapešť - Národopisné muzeum
Budapešť - Státní opera
Budapešť - Maďarská národní galerie

Článek byl zobrazen 14 618 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko