Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Széchenyiho lázně

K nejoblíbenějším lázeňským areálům Budapešti patří novobarokní termální lázně Széchenyi, které jsou údajně největším komplexem svého druhu v celé Evropě. Tyto lázně jsou navíc také nejhlubší a nejteplejší ve městě, na povrch vyvěrá z hloubky 1250 metrů voda o teplotě 74 – 75 °C, obsahující síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý.

Horký pramen byl na místě lázní objeven poměrně pozdě, v roce 1879 na něj náhodně narazil geolog Vilmos Zsigmond, který zde kopal studnu. Jeho socha dnes zdobí hlavní vchod do lázní. V současnosti jsou lázně umístěny do novobarokní budovy, jež byla postavena v letech 1909 – 1913 podle plánů architektů Gyözöho Czieglera a Edeho Dvorzsáka. Budovy jsou zakončeny zelenými kupolemi, které dominují Městskému parku v Pešti.


Autor: Vlasta Juricek

Celý komplex dnes nabízí horké bazény a parní kabiny, kryté i nekryté lázně, vanové a parní koupele, vodní masáže či bizarní vodní kanál sloužící k zábavě všech věkových kategorií. Pro plavce, kteří musí být vybaveni povinnými koupacími čepičkami, je zde připraven také střední chladnější bazén. Jelikož i koupání na čerstvém vzduchu má své nezaměnitelné kouzlo, byly lázně v roce 1926 rozšířeny o tři venkovní plavecké bazény.


Autor: Éole Wind

Díky vysoké teplotě léčivé vody jsou Széchenyiho lázně hojně navštěvovány také v zimních měsících, sníh a mráz není žádnou překážkou. Zdejší voda má blahodárné účinky pro léčení revmatických chorob a poruch pohybového ústrojí, pro poúrazovou léčbu, léčení artritidy a neuritidy. Velmi účinná je také v případech menstruačních poruch. Používá se i jako pitná kúra při léčení katarálních poruch dýchacího a zažívacího ústrojí.

- jap -

Předchozí články z Maďarska:
Z Visegrádu vládli uherští králové
Szekszárd
Vánoce v Maďarsku
Esztergom byla hlavním městem Uherského království
Tata s hradem je oblíbené místo k zotavení a rybolovu

Článek byl zobrazen 6 162 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko