Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gödöllő bylo výletní rezidencí královského páru

Gödöllő je snadným cílem jednodenního výletu z Budapešti. Malebné městečko leží v centrální části Maďarska, 30 km severovýchodně od Budapešti, se kterou má dobré spojení. Do Gödöllő se jezdí především za krásami Královského zámku, který rovnocenně soupeří co do nádhery a velikosti s palácem Esterházy ve Fertődu v západním Podunají.

Výlet do městečka Gödöllő představuje pěkné místo k navštívení už jen kvůli tomu, že je plné hezkých barokních budov a památek, které jsou kolébkou původní Gödölské umělecké kolonie (1901-20). Zámek v Gödöllő byl postaven v 1. polovině 18. století a dodnes je největším dvorem v Maďarsku.

Aristokratický zámek nechal vystavět hrabě Antal Grassalkovich, a proto je po svém majiteli také někdy nazýván. Zámek Grassalkovich byl navržen v roce 1741. Posléze byl rozšířen, aby sloužil jako letní sídlo císaře Františka Josefa. Několikrát přestavěný Královský zámek s půdorysem dvojitého U navrhl András Mayerhoffer. Palác si velmi brzo oblíbila Sissi – milovaná habsburská císařovna a maďarská královna Alžběta. Jako svou letní rezidenci posléze zámek využíval mezi světovými válkami minulého století admirál Miklós Horthy. Postupná zkáza zámku započala v době, kdy se k moci dostali komunisté.

Zámek v Gödöllő
Foto: Zámek v Gödöllő

Zámek se dočkal částečné renovace a obnovy v roce 1994. V současné době je otevřeno pro návštěvnickou veřejnost jako Palácové muzeum asi 24 pokojů v přízemí a v 1. podlaží. Zámecké komnaty byly zrestaurovány do podoby, v jaké se nacházely, když se v nich zdržoval vladařský pár. Například levandulově zbarvené apartmá císařovny Sissy je působivé stejně tak, jako komnaty v paláci Esterházy. Pokoje Františka Josefa v 1. patře jsou vyvedené v kombinaci šedé a zlaté.

Chloubou Královského zámku je Ozdobný sál, kde se celoročně pořádají koncerty komorní hudby. Nejvíce se zde konají koncerty klasické hudby v letní sezóně (koncem června a počátkem července) během Festivalu palácových koncertů komorní hudby. Neméně působivý je Královnin salon, v němž je umístěna romantická olejomalba Sissi. Za pozornost určitě stojí také Studovna se zrestaurovanou stropní malbou a goblénem z 18. století znázorňujícím bohyni lovu Dianu.

Zámek v Gödöllő
Foto: Zámek v Gödöllő

Další komnaty a nově otevřené pokoje a budovy je možné prozkoumat při prohlídce s průvodcem. Pozoruhodný barokní komplex se rozprostírá spolu s přilehlými objekty na ploše asi 17 tisíc metrů čtverečních a zahrnuje rovněž park. Zajímavé je například Palácové divadlo v jižním křídle zámku nebo Královský vrchní altánek s divadlem a muzeem umístěný v parku, který byl postaven roku 1760, případně Královské lázně.

Návštěvníky sem přitahují nejen zámecké výstavy, vztahující se k císaři Františku Josefovi I. a jeho ženě Sissi, ale tisíce lidí tu vyhledávají i kostel milosti v Máriabesnyő, který je v celé zemi známým poutním místem. K návštěvě zve také elegantní zámecká kavárna, krámek se suvenýry a současná foto-dílna. K událostem pořádaným každoročně v létě patří také neodmyslitelně jízda na koni a vzpomínkové programy pořádané na počest tvůrce zámku společně s pořady o životě královského páru.

-ar-

Další články z Maďarska:
Vánoce v Maďarsku
Köszeg je město skvělého vína
Zalakaros, Bukfurdo, Sárvár - ráj termálních lázní
Budapešť - Památník milénia

Článek byl zobrazen 4 461 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko