Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gyor to je historie spojená s relaxací

Město Győr se svým barokním centrem a počtem historických památek řadí k nejvýznamnějším v Maďarsku, neboť jeho historie sahá až do doby římské říše. Jedno z největších maďarských měst je situováno na poloviční cestě mezi Vídní a Budapeští na soutoku Ráby, Malého Dunaje a Rábcy. Nachází se přibližně 60 km jižně od Bratislavy.

Od roku 2003 jsou zde otevřeny termální a zážitkové lázně, jejichž historie však sahá až do roku 1931, kdy se o termálních lázních Győr objevila první zmínka. Areál termálních lázní je rozdělen na část léčebnou a zábavní. Termální voda je vhodná zejména při léčbě pohybového ústrojí a při dýchacích obtížích jako jsou záněty průdušek či rozedma plic. Mimo jiné je také příznivá pro ženy se záněty ženských orgánů.

V léčebné části se nacházejí kryté a venkovní sedací bazény s termální vodou o teplotě 29, 32 a 38 stupňů Celsia. Návštěvníci zde mohou podstoupit bahenní zábal, perličkovou koupel, podvodní masáž nebo také pravou thajskou masáž, případně nejrůznější podvodní cvičení a elektroterapie. Při zdejších relaxačních procedurách zažijí určitě příjemný oddech a odpočinek.


Autor: Squiggle

V zábavní části jsou pro návštěvníky připraveny kryté i venkovní bazény s podvodními masážními tryskami, s vodopádem a perličkami, dětské bazény, tobogány, jacuzzi a zahrada saun. Pravidelně se zde pořádají zajímavé programy a kulturní akce. Několik restaurací a barů nabízí místní speciality.

Za doby římské říše bylo město Győr pod jménem Arrabona významným centrem provincie Ponnonia. V 11. století zde král Štěpán založil biskupství a o dvě stě let později získalo město královskou výsadní listinu, která umožňovala vybírat daně na zboží přepravované městem. Zdejší hrad vybudovaný v 16. století obklopený vodou se stal těžce dobyvatelnou výspou a sídlem habsburské říše.

K příjemné procházce vnitřním městem vybízejí úzké uličky s typickými rohovými balkony, karmelitský kostel postavený v roce 1725, Kapitulní vrch, katedrála, náměstí Széchenyi s památkově chráněnými domy, lidové tržiště na Dunakapu tér a benediktinský klášter.

Bécsi kapu tér je náměstí také zvané Vídeňské náměstí. Na severozápadní straně toto náměstí odděluje od řeky opevnění postavené v 16. století, jehož účelem bylo zastavit turecký útok. Nachází se zde také bašta, která v minulosti sloužila jako vězení. V hradních kasematech je lapidárium s bohatou sbírkou římských a středověkých kamenných pozůstatků, které jsou v současné době pobočkou muzea Jánose Xánthuse.

V nejstarší části města stojí bazilika, jejíž základy byly položeny už v 11. století. Bazilika představuje zvláštní směsici slohů s románskými apsidami, klasicistní fasádou a gotickou kaplí. Uvnitř se nacházejí hodnotné fresky od Franze Antona Maulbertscha, hlavní oltář, biskupský trůn a lavice z dalmatského dubu. Většina interiérového vybavení pocházejícího ze 17. až 18. století je barokní.

Gotická kaple Héderváry obsahuje jedno z vrcholných děl středověkého zlatnického umění v Maďarsku – Lászlóvu hermu. Jedná se relikviář s bystou jednoho z nejstarších maďarských králů vytvořenou na počátku 15. století. Herma svatého Vladislava je po uherské svaté koruně nejdůležitější relikvií drženou v Maďarsku. Svatý Vladislav byl pochován v roce 1095.  Východně od baziliky se nachází Diecézní pokladnice a knihovna, která patří k nejbohatším v Maďarsku.

Széchenyiho tér bývalo ve středověku městským trhem. Na jižní straně náměstí stojí dřívější jezuitský a později benediktinský kostel svatého Ignáce z Loyoly z roku 1641. Vedle kostela stojí muzeální Széchenyiho barokní lékárna založená jezuity v roce 1654, která je dodnes v provozu. Interiéru lékárny dominuje rokokový klenutý strop s freskami, které mají náboženské a bylinné motivy.

Za pozornost určitě stojí také maďarská Ispita, což je nádherná stavba z období pozdní renesance. Renesanční budovu najdou turisté v ulici Ference Rákocziho v blízkosti staré radnice. V minulosti sloužila jako nemocnice pro chudé a dnes je sídlem muzea Pétera Váczyho. Profesor historie Váczy byl horlivý sběratel starožitností. Jeho sbírka obsahuje všemožné artefakty historické hodnoty od řeckých, římských až po čínské terakotové předměty. Sbírka je v muzeu vystavena v celém rozsahu.

Zichyho palác ukrývá zajímavou výstavu panenek, která obsahuje přibližně 72 historických modelů panenek a také nábytek z 19. století. Barokní palác z 18. století v současnosti slouží k pořádání koncertů a kulturních představení. Například prestižní maďarský taneční festival se ve městě koná každý druhý rok na konci června.

Za zhlédnutí stojí ještě na druhé straně řeky bohatě vyzdobená osmihranná kopule, galerie a modlitebny dřívější městské synagogy, postavené v roce 1870.  Na levém břehu řeky Ráby se nachází Pramen Rába, což je zrenovovaný areál termálních lázní bazénů, fitness a wellness  center.

-ar-

Předchozí články z Maďarska:
Hortobágy je nekonečná maďarská step
Pécs je letošní evropská metropole kultury
Sárvár - město s Bahnitým hradem
Budapešť - Vajdahunyadský hrad
Budapešťská ZOO

Článek byl zobrazen 8 254 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko