Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sárospatak je městem vína, lázní a kultury

Městečko Sárospatak leží na řece Bodrog ve vzdálenosti 270 km od maďarské metropole v severní části země, v proslulé vinařské oblasti Tokaj-hegyalja. Město je známé svou univerzitou a hradem Rákoczi, který představuje mistrovské dílo renesanční architektury v Maďarsku.

Město Sárospatak je centrem historické vinařské oblasti Tokaj-hegyalja, kde zrají hrozny světoznámého tokajského vína. Lahodné víno se v těchto místech produkovalo už od počátku 15. století. V roce 2002 byly místní vinice zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Bohaté a svobodné královské město se v minulosti stalo centrem kalvinistů a vzdělanosti. Na kalvinistické koleji studovali významní spisovatelé a politici jako Lajos Kossuth nebo básník Mihály Csokonai Vitéz.


Autor: Björn Láczay

Historie slavné kalvinistické koleje je zobrazena v Komenského pamětním muzeu, které má sídlo v poslední  původní budově koleje – tělocvičně z 18. století. Sbírka nese jméno Jana Ámose Komenského, neboť ten zde koncem 17. století reformoval vzdělávací systém a napsal první ilustrovanou učebnici pro děti – knihu Orbis Pictus (Svět v obrazech). Pádným důvodem návštěvy tohoto historického objektu bude určitě i Velká knihovna nacházející se v hlavní budově, která čítá více než 75 tisíc cenných svazků.

Hrad Rákocziů rozhodně stojí zato navštívit. Nejstarší částí hradu je Rudá (Červená) věž o pěti podlažích pocházející z 15. století. Aristokrat Péter Perényi nechal po roce 1534 toto panské sídlo s věží opevnit a vyzdobit kamenickými pracemi ve stylu pozdní renesance.

V roce 1616 získal hrad do svého majetku György Rákoczi, který byl později v roce 1630 zvolen knížetem Sedmihradska. Tento příslušník rodu Rákocziů se zasloužil o další opevnění a zkrášlení hradu podle svých představ a vkusu. Do tohoto období spadá největší rozkvět hradu i města. Od roku 1875 přešel hrad do vlastnictví rodiny Windischgrätzů, kteří nechali vybudovat v Červené věži na počest svaté Alžběty narozené v Sárospataku, kapli.

Rodina Rákocziů z Transylvánie nechala zvýšit o patro západní, jižní i severní křídlo zámku. V jižním křídle byla umístěna jídelna a ložnice manželky Zsuzsanny Lorántffy. V renesančním křídle paláce známém jako galerie Lorántffy je dnes umístěno muzeum Rákocziů, jehož sbírky jsou věnovány povstání a pozdějším obyvatelům hradu. Výstava v Červené věži seznamuje návštěvníky s aristokratickým způsobem života v 16. a 17. století. Součástí muzea jsou ložnice a jídelny s dobovým nábytkem, tapisériemi, plné porcelánu a skla. Historicky zajímavá je sbírka zbraní a renesanční lapidárium.

Zvláštní pozornost zasluhuje menší místnost s pěti okny v 1. poschodí poblíž Rytířského sálu se štukovou růží uprostřed klenutého stropu. Toto místo bylo v roce 1670 svědkem setkání šlechticů, kteří si zde slíbili spojenectví v kuruckém povstání proti habsburskému císaři a své podpisy připojili na smlouvu právě „pod růží“. Zajímavá je rovněž výstava ve sklepě východního křídla, která je věnována vinařství v oblasti Tokaj-hegyalja a celé historii zemědělství v župě Zepmlín. Nachází se zde také maketa renesanční kuchyně.

Hradní kostel je jeden z největších maďarských gotických kostelů umístěných uvnitř hradních zdí. Mohutný barokní dřevěný oltář sem byl přesunut koncem 18. století a na 200 let staré varhany z Kassy, což jsou dnešní Košice na Slovensku, se stále hraje. Socha před kostelem zobrazuje svatou Alžbětu, která se narodila v Sárospataku a ve 13. století se stala maďarskou královnou.

Dnešní podoba zámeckého areálu vznikla z iniciativy Němce Bretzenheima. Z té doby pochází romantické eklektické hlavní průčelí. Na místě bývalého vyschlého příkopu byl založen anglický park. V hradní části se každoročně začátkem června koná víkendový festival Dny svaté Alžběty. V polovině srpna se Sárospatak současně s jinými městy stává součástí Zemplínských uměleckých dnů.

Velmi oblíbené jsou termální lázně a bazény v rekreačním středisku Végardó, které je vzdáleno pouhé 2 km severovýchodně od centra města. Termální lázně nabízejí několik vnitřních bazénů s termální vodou a venkovní koupaliště s dětským bazénem a zábavním bazénem s vodními atrakcemi. Rozsáhlé venkovní koupaliště je situováno ve větším parku se sportovními hřišti. Termální lázně poskytují zároveň také fyzioterapeutické služby, wellness programy a řadu druhů saun a lázní. Samozřejmou součástí lázeňského komplexu jsou ubytovací služby a restaurace.

V blízkém okolí se vyplatí uskutečnit výlety do zámeckého muzea v Pácin nebo do porcelánky v Hollóháza.

-ar-

Předchozí články z Maďarska:
Budapešť - Széchenyiho lázně
Z Visegrádu vládli uherští králové
Szekszárd
Vánoce v Maďarsku
Esztergom byla hlavním městem Uherského království

Článek byl zobrazen 8 307 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko