Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Národopisné muzeum

Naproti nádherné budovy budapešťského parlamentu se nachází Národopisné muzeum, které je považováno za největší svého druhu v Evropě. Stavba vznikala v letech 1893 – 1896 podle projektu architekta Alajose Hausmanna.

Na stavbě můžete pozorovat několik architektonických slohů, mísí se zde renesance, baroko i klasicismus. Průčelí dominuje ohromný portikus, tedy otevřená sloupová hala, předložená hlavnímu vstupu do budovy. Nad ní se zvedá dvojice věží a štít je zakončen postavou římské bohyně spravedlnosti jedoucí ve voze taženém trojspřežím. Jakmile vstoupíte do vestibulu, určitě vás upoutá ozdobné schodiště a fresky od malíře Károla Lotze.

Původně měla budova sloužit uherské nejvyšší soudní stolici, proto v ní až do roku 1945 sídlil nejvyšší soud. Teprve roku 1957 začal objekt sloužit jako muzeum. Nejdříve sem byla umístěna Maďarská národní galerie, která však byla později přemístěna do královského paláce. Národopisné muzeum zde sídlí až od roku 1973. Ukrývá muzejní sbírku se 170 tisíci exponáty, z nichž však většina není vystavena.

Součástí kolekce jsou artefakty související s maďarskou lidovou kulturou, které spadají do období od pravěku až po 20. století. Zajímavá je především mapa pocházející z roku 1909, na níž jsou vyobrazena sídla různých etnik, která se v té době vyskytovala na území Maďarska. Mnohé z vystavených předmětů se vztahují právě k těmto národům. Dále si v muzeu můžete prohlédnout výrobky pocházející ze Severní a Jižní Ameriky, Asie, Afriky a Austrálie.

V Národopisném muzeu se nacházejí také dvě stálé expozice, které mají informativní charakter. Jde o výstavy „Tradiční kultura maďarského národa“ umístěná v prvním patře a „Od prvních společenství k civilizaci“. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin.

- jap -

Článek byl zobrazen 5 697 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko