Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maďarsko - lokality a destinace

Když se řekne Maďarsko, většina Čechů si vybaví Balaton, guláš, čabajku a opravdu divný jazyk. Ten dokazuje původ kočovných kmenů z Uralu, které ovládly původní obyvatelstvo, poté, co v roce 856 osídlily Karparskou kotlinu. Maďaři jsou sví, stejně jako jejich země, na kterou jsou velice hrdí. Vždyť taky vynalezli kryptonovou žárovku, zápalky, žárovku s wolframovým vláknem, střídavý proud a radioaktivní sledování stop. Maďary však nenajdete pouze v malém státě vprostřed Evropy. Když po prohraných válkách ztratili velkou část svého území, ocitlo se jich několik milionů mimo maďarské hranice, zejména na Slovensku, Ukrajině, Rumunsku a ve Slovinsku.

Maďarsko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Hraničí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem a rozkládá se na 93 030 km2. To je však asi pouze třetina z historického Uherska. Zbytek území byl po první světové válce rozdělen mezi okolní sousedy, mnohdy vznikly zcela nové státy. To ještě dodnes způsobuje politickou rivalitu mezi Maďarskem a jeho sousedy.

Přestože je Maďarsko rozlohou větší než Česká republika, počtem obyvatel je na tom o něco hůře. Do desetimilionové hranice mu pár tisíc ještě schází. Z toho téměř dva miliony žijí v hlavním městě, Budapešti. Valná většina jsou Maďaři, pouze okolo 4 % tvoří Němci, Rumuni a Romové. Tři čtvrtiny jsou věřící. Nejvýznamnější pozici má v Maďarsku římsko-katolická církev (okolo 51 % věřících), 15 % Maďarů se hlásí ke kalvínům a okolo 6 % k luteránům nebo řecko-katolíkům.

Celá východní polovina země je rovinatá. Rozkládá se tam Velká maďarská nížina, která hluboce zasahuje i do sousedních států. Maďarská nížina potom zabírá oblast na severozápadě. Pouze severní pohraničí je hornaté, tyčí se zde Vnitřní Západní Karpaty a najdete tu také nejvyšší vrchol Maďarska, horu Kékes s jejími 1014 m. Na jihozápadě leží Zadunajské středohoří a jižně od něj vyplňují jezera Balaton a Velence tektonický zlom. Typické je pro Maďarsko mírné kontinentální klima, které se od Česka příliš neliší. Nejchladnější bývá leden, nejteplejší srpen.

Hlavní město Maďarska, Budapešť, se skví na řece Dunaji. Plní funkci hospodářského a kulturního centra a dopravního uzlu. Poblíž se nachází i mezinárodní letiště. Vzniklo spojením dvou měst – Budy a Peště. Vyhlášené termály, Opera, bazilika Sv. Štěpána, neogotická budova parlamentu a náměstí hrdinů patří mezi nejvyhledávanější atrakce ve městě.

Kromě Budapešti se do Maďarska nejčastěji jezdí k vodě (a vínu). 1 300 termálních pramenů každoročně láká tisíce turistů k odpočinku a relaxaci. Ideálně ve spojení s návštěvou vinného sklepa, kterých je v Maďarsku také požehnaně. Tokajské víno má jméno i ve světě a již Ludvík XIV. je nazval jako „víno králů a krále vín“. Kromě vinné a lázeňské turistiky se Maďarsko pyšní největším středoevropským jezerem, Balatonem.

 

Maďarské městečko Keszthely na břehu Balatonu ukrývá velkolepý zámek.

Maďarské městečko Keszthely na břehu Balatonu ukrývá velkolepý zámek.

Maďarské městečko Keszthely najdeme na západním břehu Balatonu v těsném sousedství známého lázeňského města Hevíz. První písemné doklady o tomto nejstarším městě u jezera Balaton pocházejí z poloviny 13. století. Město je proslaveno tím, že zde vznikla první vysoká zemědělská škola v Evropě.

celý článek

 

Pikantní maďarská kuchyně

Pikantní maďarská kuchyně

Maďarská kuchyně je velmi rozmanitá a svérázná. Pro maďarské kuchtění je typická světoznámá maďarská paprika, takže všichni jistě dobře znají nejvyhlášenější pokrmy této země jako je perkelt, paprikáš, guláš, tokáň nebo halaszle. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou.

celý článek

 

Vánoce v Maďarsku

Vánoce v Maďarsku

V Maďarsku mají vánoční tradice hluboké kořeny a Vánoce patří k nejvýznamnějším svátkům v roce. Druhý svátek vánoční (26. 12.) se totiž slaví svátek sv. Štěpána, který je jmenovcem zakladatele Maďarska. U Maďarů jsou proto Vánoce nejen církevním, ale skutečně celonárodním svátkem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko