Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Visegrád

Jenom asi 20 km od Esztergomi leží malé městečko Visegrád. Visegrád (ze slovanského názvu pro „vysoký hrad“), rozkládající se v příkrém zákrutu Dunaje, je nejkrásnější částí ohbí Dunaje a jeho skutečným symbolem. Většina turistů se do Visegrádu však nepřijede pokochat jen nádhernými výhled, které samotné mohou být důvodem návštěvy, ale prozkoumat zbytky městské historie – jeho renesanční palác a přilehlou tvrz.

V roce 1330 byl ve Visegrádu, městě, které bylo ve 14. století povýšeno na město hlavní, dokončen nový královský palác, tehdy největší komplex budov v Maďarsku. Bohatě zdobené sloupy z červeného mramoru a nádherně tesané studny na nádvořích působí dodnes nádherou, která zařadila Královský palác velkého renesančního panovníka k nejhonosnějším rezidencím 15. století. Nejcennější pozůstatky jsou vystaveny v Matyášově muzeu v ulici Fő 29.

O pět let později (1335) sem maďarský král pozval významné vládce střední Evropy. Schůzky se vedle maďarské elity zúčastnil i Jan Lucemburský společně se svým synem Karlem, pozdějším římským císařem a králem českým Karlem IV. Polský král Kazimír přijel společně s delegátem papeže. Byli zde též představitelé Bavorska, Saska, Slezska. Výsledkem bylo politické posílení maďarského, českého a polského království. Společná dohoda proti rakouským vévodům upevnila vzájemný obchod, kterému se Vídeň snažila bránit.

Moderní dějiny si vzaly ze 14. století příklad a v roce 1991 se zde sešli představitelé Maďarska, Polska a Československa, aby se dohodli na založení "Višegrádské trojky", politicko-ekonomické spolupráci těchto zemí. O dva roky později se ze známých příčin trojka změnila ve čtyřku.

Kromě sálu s voskovými figurami můžete na hradě spatřit klasické expozice zahrnující středověké mučicí nástroje, ukázku místní flory a fauny a další. Hrad měl dlouhé opevnění, jehož součástí byla i Šalamounova věž, jedna z největších a nejlépe dochovaných románských věží ve střední Evropě. Šalamounova věž z 13. století patřila k součásti opevnění mezi Vodní baštou na Dunaji a Citadelou na kopci. V této Citadele, postavené v letech 1245-55, byla po dobu 200 let uložena maďarská koruna krále Štěpána. Dnes uchovávají restaurované prostory exponáty, které se váží k historii hradu.

V rezidenčních místnostech na západní straně citadely je umístěna malá výstava obrazů a dvě menší expozice poblíž východní brány. Jedna představující lov a sokolnictví, ostatní je věnována tradičním pracím v regionu (kamenictví, uhlířství, včelařství a rybolov). Skutečným zážitkem je nicméně cesta podél opevnění tohoto paláce, obdivuhodné výhledy na pohoří Börzsöny a na Dunaj, které pravděpodobně patří mezi nejkrásnější v regionu.

Tipy na výlety
Visegrád má překrásné okolí s protilehlým břehem Dunaje. Určitě si nenechte ujít procházku po okolí. Do samotného Visegrádu se dostanete pohodlně z Budapešti autem po silnici č. 11, můžete pochopitelně použít i autobus nebo vlak.

Z hory Nagy Villám se naskýtá překrásný výhled, v těsné blízkosti se nachází letní bobová dráha a hora Mogyoró patří k nejoblíbenějším výletním místům v okolí hlavního města.

Údolí Apátkúti očekává návštěvníky na svých odpočinkových místech, u vodopádu či rybníka s pstruhy. Údolí Lepence láká k zotavení a odpočinku v lázních uprostřed lesa s termálními a plovacími bazény.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko