Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Komárom

Informace o městě Komárom

Na severozápadě Maďarska se v blízkosti hranic se Slovenskem rozkládá město Komárom. Leží na pravém břehu řeky Dunaj, která toto město odděluje od slovenského města Komárno. Tato dvě stejně se nazývající města jsou mezi sebou propojena železničním a silničním mostem. Maďarský Komárom má v současnosti okolo 20 tisíc obyvatel. 

Komárom spadá do maďarské župy Komárom-Esztergom, město je významným říčním přístavem a také hraničním přechodem na Slovensko. V minulosti neslo město název Újszöny a bylo jen předměstím slovenského Komárna, které se rozkládá na levém břehu Dunaje. V roce 1892 byla tato dvě města mezi sebou propojena mostem Erszébet híd (Alžbětin most) a o čtyři roky později spojena v jeden celek. Na konci roku 1918 však došlo k jejich opětovnému rozdělení státní hranicí. Od té doby se obě města začala rozvíjet samostatně jako Komárom a Komárno. 

Na území dnešního maďarského Komáromu se v dávných dobách rozprostíralo město Brigetio s castrem (vojenským táborem) a jeho úkolem byla ochrana hranic. V současnosti je Komárom hospodářským, kulturním a turistickým centrem regionu a také rodištěm jednoho z největších umělců maďarské literatury – Móra Jókaiho. Komárom je zajímavé také z hlediska průmyslu a obchodu, v roce 1999 zde byla založena továrna finské společnosti Nokia a od té doby se v ní vyrobilo přes 500 milionů kusů mobilních telefonů.

Turisty ovšem přitahují spíše historické památky a architektonické zajímavosti. Velmi atraktivní je například pevnost Monoštor nazývaná také „dunajský Gibraltar“. Byla postavena na příkaz Františka I. v letech 1850 až 1871 a jde o největší novodobou pevnost ve střední Evropě. Měla zajišťovat bezpečnost lodní dopravy na Dunaji a ochraňovat cestující plující z Budapešti do Vídně. Když byla pevnost budována, byly dodržovány nejmodernější vojenské architektonické postupy. Pevnostní komplex je tvořen několika vzájemně propojenými budovami, v nichž se nachází celkem asi 640 místností. Složitý systém staveb, příkopů a bašt zaujímá plochu 30 tisíc metrů čtverečních podzemních prostor. Stěny pevnosti Monoštor jsou až dva metry široké a nejvyšší budova, kterou je velitelská věž se 78 střílnami je postavená z cihel a obložená vápencem. Střílny a schody jsou vyřezány z červeného mramoru. V současnosti je pevnost přístupná veřejnosti a pravidelně se v ní konají nejrůznější výstavy, expozice a akce. 

Součástí pevnostního systému Komáromu je také pevnost Igmánd. Byla vystavěna v letech 1871 až 1877 a patří tak k novému opevnění. Tato pevnost měla za úkol ochraňovat město před napadením z jihu. Je nádhernou ukázkou fortifikační architektury z období než se začalo pracovat s ocelí a betonem. Na ruinách tehdejšího města Brigetio vyrostla další pevnost nazývaná kvůli svému tvaru Hvězda (Csillag erőd). Byla vystavěna v letech 1850 až 1870 a od ostatních pevností ve městě se odlišuje tím, že není vybavena žádnými střelnými otvory. Před případnými útoky nepřátel ji ochraňoval široký vodní příkop. Další významnou památkou Komáromu je neobarokní zámeček Gyürk postavený před první světovou válkou. Do roku 1945 byl majetkem hrabat rodu Gyürk, v současnosti funguje jako městská nemocnice. Jeho součástí je chráněný park, v němž rostou mnohé unikátní rostliny.

Oblíbeným cílem návštěvníků města je termální koupaliště, rozprostírající se na ploše 2,5 hektaru. Areál koupaliště nabízí 8 bazénů s různými teplotami vody, dětská hřiště, pískoviště a nejrůznější atrakce. Zdejší termální voda se využívá k léčbě degenerativních onemocnění páteře a kloubů, ortopedických onemocnění, léčí některá gynekologická onemocnění a skvěle poslouží také jako pooperační rehabilitace. Koupaliště je dobře přístupné i lidem s omezeným pohybem. Nedaleko se v městské části Szőny nachází ještě WF Park volného času, který nabízí spoustu možností trávení volného času. K dispozici je návštěvníkům 5 bazénů a 36 metrů dlouhá skluzavka. V parku se nachází také několik hřišť a sportovišť, jeho součástí je i jezero s možností rybolovu nebo projížděk na loďkách.

V Komáromu se můžete vydat na prohlídku Městského muzea, které bylo otevřeno v roce 1996 a dnes návštěvníkům představuje artefakty pocházející z římského období. Také je zde k vidění historická vojenská sbírka z období fungování městského pevnostního systému. Kdo by měl zájem, může se účastnit také výstavy maďarského historického námořnictva a prohlédnout si tak jedinou námořnickou sbírkou v Maďarsku. V Lapidáriu Brigetionense jsou zase k vidění náhrobky, sarkofágy, reliéfy, oltářní kameny, a mnoho dalších věcí pocházející z římských dob.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko