Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szeged

Kulturním centrem jižní části Velké uherské nížiny je na řece Tisze ležící Szeged. Město se nachází zcela na jihu u hranic se Srbskem a je čtvrté největší v Maďarsku s téměř 200 tisíci obyvateli. Samotné město má přirozenou polohu pod soutokem řek Maroše a Tisy. Szeged (zkomolenina maďarského slova sziget = ostrov) je největším a nejdůležitějším městem jižní nížiny. Z hlediska turistiky se řadí mezi nejvíce nedoceněná místa v Maďarsku, přestože svým návštěvníkům má co nabídnout – divadlo, operu a všechny druhy vystoupení klasické a populární hudby po celý rok.

Szegedu se říká "Město slunečního svitu". Současné město vzniklo spojením několika menších obcí. Je centrem župy Csongrád. Větší část města leží na pravém břehu řeky Tisza, na levém břehu leží zahradní město. Mezi památky Szegedu patří Votivní kostel. Je vyzdoben nádhernou mozaikou Madony. Kostel je dějištěm varhanních koncertů. Dalšími památkami jsou Dimitrova věž, Nová synagoga, Brána hrdinů nebo cukrárna Virág.

V březnu 1879 postihly město katastrofální záplavy, proto se zde dochovalo málo historických památek v původní formě. Se započetím nové výstavby a se zahraniční  pomocí bylo město obnoveno, což dokládají četné stavby a jejich názvy, např.: Palác kultury, Národní památník, Stará synagoga atd. Dóm tér, ležící několik kroků na severovýchod od brány Hrdinů, obsahuje veškeré nejdůležitější památky v Szegedu a je centrem dění během každoročního letního festivalu. Architektonické skvosty jsou roztroušeny v překvapivě pěkném středu města.

Maďarská secese v Szegedu se projevuje v budově Nové synagogy. Jedná se o nejkrásnější židovský chrám v Maďarsku, který je stále hojně užívaný. Určitě na návštěvníky zapůsobí její modro-zlatý interiér. Kopule, ozdobená hvězdami a květinami, a tabernákl vyřezaný z akátového dřeva a kování jsou opravdovými mistrovskými díly.

Můžete tu však vidět také jednu z největších katedrál v Maďarsku, a protože jsme blízko srbských hranic, rovněž i pravoslavný srbský kostel. Pro turisty je město přitažlivé také tím, že má nejvíce hodin slunečního svitu v Maďarsku, přes 2 200 hodin ročně.

V Szegedu působí uznávané klasické divadlo, s činoherním, operním i baletním souborem. V době letních divadelních prázdnin zaplní náměstí před votivním chrámem pódium pro divadlo pod širým nebem. Odtud také lze učinit výpravu do univerzitní knihovny. Každoročně si odtud odnáší několik tisíc hudbymilovných návštěvníků nezapomenutelné zážitky z letních hudebních slavností, pořádaných na Dómském náměstí. Pozoruhodností blízkého Národního historického parku v Ópusztaszer je monumentální panoramatický obraz od Fesztyho, přibližující svět Maďarů před 1100 lety. V posledních letech se tam prý už hraje nejen v maďarštině.

Svou polohou je Szeged považován za specificky maďarské město, snad proto, že leží za Dunajem a za městem začíná pusta. Slepá ramena Tisy, jezírka, rybníky a zavlažovací kanály sem přilákaly spoustou ryb a neuvěřitelné množství ptáků. V době historické tu vyrostlo královské město, sem zajížděli Árpádovci bojovat s kmenem kočujících Kumánů, kterým dovolili neobydlenou močálovitou pustu osídlit. Odtud také vyrážel Ladislav Hunyady proti čím dál mocnějším a rozpínavějším Turkům. Turci ale nakonec Segedín, tehdy už bohaté kamenné město s vodním hradem, na sto padesát let dobyli (ze středověké zástavby zbyl do dnešní doby jen zbytek románské rotundy, gotický kostel františkánského kláštera a zbytky hradní bašty) a část obyvatel po jednom zvlášť krvavém konfliktu uprchla na sever země. Proto je maďarský dialekt z okolí Sence na Slovensku shodný se segedínským.

Pěstování papriky sladké i pálivé se tu rozšířilo až za turecké nadvlády v 16. století. Pozornost turistů získají jistě také slavné městské potraviny: szegedská paprika, která je výborným doplňkem ryb z řeky Tiszy v „szegedi halászlé“ (kořeněné rybí polévce), a Pick salam, nejlepší maďarský salám. Chcete-li se dozvědět více o výrobě známého szegedského salámu – od živých zvířat až po balení – navštivte Muzeum uherského salámu Pick a papriky.

Od 2. světové války patřil Szeged mezi přední univerzitní města. Univerzita v Segedíně (maďarsky Szeged) patří k největším a nejznámějším maďarským univerzitám. Studenti vyjíždějící do Maďarska si budou moci zvolit předměty i z nabídky příbuzných společenskovědních disciplín.

Asi 10 km na západ od města v okolí Sziksósfürdö se nachází termální sodno-solné jezera. Kromě konvenční pláže, plaveckého bazénu a půjčovny lodí se zde nachází i nudistická pláž a kempink.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko