Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šoproň

Jen pár kilometrů od jezera Fertö, Národního parku Fertö-Hanság a Rakouska leží Sopron (Šoproň), jedno z nejkouzelnějších středověkých měst v Maďarsku. Město věrné své vlasti, které je jedinečné nejenom svojí kulturou, ale i světově proslulé svými pamětihodnostmi. Zdejší lahodné víno Kékfrankos, četné hotely, překrásné panorama, barvami hýřící pohoří Lővérek a pestré programy - to vše sem láká návštěvníky ze široka daleka. Sopron, jeden z drahokamů Západního Zadunají, tvoří svojí zeměpisnou polohou bránu do regionu.

Město stojí za návštěvu, protože vzhledem ke své poloze nebylo během válek s Turky vůbec poškozeno a má více jak tisíciletou minulost. S převahou gotiky a rané barokní architektury je Šoproň v menším měřítku městem podobným Praze. Objevování uliček a nádvoří Vnitřního města je návratem do minulosti. Středověký Belváros čili Vnitřní město ve tvaru otisku boty obsahuje většinu zajímavých míst a několik pozoruhodností se nachází na opačném břehu úzkého potoka Ikva na severovýchodě hned za městským opevněním.

Za dob Římanů tu leželo město Scrabantia, významná zastávka na Jantarové stezce protínající Evropu v severojižním směru. Z rušného antického fóra zbyly úlomky soch a kamenů, které jako součást místopisné expozice uchovává ve svém nitru symbol a dominanta města, 61 m vysoká Požární věž, z níž se otvírá nádherné kruhové panorama. Malebnému baroknímu hlavnímu náměstí dominuje benediktinský kostel s gotickou klenbou a barokním vnitřním vybavením, lidově zvaný Kozí kostel, jenž byl v 17. století dějištěm korunovací a zasedání zemského sněmu.

Muzeum lékárnictví leží v gotické budově vedle Kozího kostela a obsahuje podivné lektvary v lahvičkách pokrytých pavučinami. Naproti přes náměstí stojí Fabriciův dům a dům Stornů. V obou jsou instalovány výstavy Šoproňského muzea. V prvním poschodí domu Stornů postaveném v roce 1417 lze spatřit poutavou výstavu šoproňských novodobých dějin, v dalším patře je výtečná sbírka Stornů, která patřila v 19. století švýcarsko-italské rodině restaurátorů, kteří se proslavili svými řezbářskými pracemi na románských a gotických monumentech v okolí Zadunají.

Další exkluzivní památkou jsou středověké synagogy, dříve sloužící jako obytné budovy a nemocnice. Z náměstí zamiřte do ulice Új utca, která patří k nejstarším a nejhezčím ulicím ve městě. Jsou v ní dvě další pozoruhodné stavby – Stará a Nová synagoga. Obě velkolepé židovské památky vznikly ve středověku a ve Staré synagoze dnes funguje muzeum. Šoproňské památky nejsou spojené pouze s vnitřním městem. Vrátíte-li se zpět na Fö tér, minete staré římské opevnění pod Elökapu a dostanete se přes malý most vedoucí do Ikvy, bývalého centra obchodníků a umělců.

Město skýtá možnost krásných večerních a nočních procházek, je velmi úpravné a čisté a v noci nádherně osvětlené. Je to určitě i tím, že leží jen pár kilometrů od Rakouska a něco z něho převzalo.

Tipy na výlety
Když už navštívíte Šoproň, určitě musíte vidět také Maďarské Versailles. Tak lidé odedávna přezdívají nádhernému zámku ve třítisícové obci Fertód, necelých 30 kilometrů na východ od Šoproně. Vznešená barokní stavba začala vznikat v roce 1720 na pokyn prince Miklóse Esterházyho. Roku 1784 byl pod jeho taktovkou slavnostně dokončen největší a nejlépe vybavený palác ve střední Evropě, jež v době svého vzniku nesl název Esterháza. Má sto dvacet šest místností, vyzdobených s nesmírnou pompou, typickou pro baroko.

Okolí Šoproně je zajímavé také tím, že se tu odnepaměti pěstuje víno. Šoproňský vinařský region je jedním z nejstarších v zemi – založili ho staří Keltové už okolo roku 300 před naším letopočtem. Ve 13. století se Šoproň stala královským městem a produkce vína rok od roku stoupala. Zamilovala si ho prý i Napoleonova armáda. Traduje se, že právě francouzští vojáci mohou za název nejznámějšího šoproňského červeného vína Kékfrankos (v překladu Modré franky). Platili totiž za víno jedině ve francích a modré franky měly vyšší cenu.

Pokud vás baví putování po vinných sklípcích, zajeďte se podívat ještě do malé vinařské oblasti Kószég, která leží asi 50 km jižně od Šoproně. Víno se tu pěstuje už více než 2000 let a historii vinařství od roku 1740 dokumentuje unikátní kronika. Do té vinaři každý rok na sv. Jiří (24. dubna) zaznamenávají údaje o svých vínech. K tradici patří lidové veselice, při kterých hlavní roli hraje vynikající víno.

Součástí rezervace vodního ptactva Národního parku Fertő-Hangság je Fertőrákos s vodní kolonií a kamenolomem, připomínajícím egyptské skalní chrámy; lom z římské doby zásoboval kamenem četná staveniště ve Vídni. Dnes je tu jeskynní divadlo (Barlangszínház), jehož letní operní představení mezi gigantickými přírodními kulisami skýtají nevšední zážitek. Točité schody vedou na vrchol skalní stěny, odkud je vidět celkové panorama jezera Fertő.

Jezero Fertő-tó přitahuje vodní sportovce, milovníky vody a slunce. Jezero Fertő je rekreační oblast nacházející se v blízkosti Sopronu leží na území Národního parku Fertő–Hanság, jehož větší část se rozprostírá na rakouském území. Krajina Fertő patří do Světového dědictví UNESCO. Toto jezero je třetím největším jezerem ve střední Evropě. Jeho voda má vysoký obsah soli. V porostech rákosí můžeme pozorovat 300 druhů hnízdících a přelétavých ptáků a v jezeře žije na třicet druhů ryb. Toto místo se stalo oblíbeným díky svým písčitým plážím a příjemné vodě, na jezeře lze však i jezdit na lodičkách a plachetnicích a v zimě pak bruslit. Milovníci cyklistiky mají k dispozici cyklistickou trasu vybudovanou kolem celého jezera. Na zbudovaných cyklostezkách vládne od jara čilý ruch.

Vydejte se na malou toulku po krajině Západního Zadunají, pokochejte se malebným panoramatem panónských kopců, jejich nesmírným poklidem, pestrou přírodou a tisíciletou kulturou. Památky Světového dědictví, kypící kulturní život, drobná lidová řemesla, přátelské a pohostinné obyvatelstvo. Zdejší léčebné a termální lázně (Bükfürdő, Sárvár, Lenti, Kehidakustány) a Národní parky (Fertő-Hanság a Őrségi) jsou příslibem zdraví a osvěžení.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko