Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Debrecín

Druhé nejdůležitější město Maďarska leží nedaleko hranice s Rakouskem. Debrecín jako centrum východní části Maďarska leží ve vzdálenosti 229 kilometrů od Budapešti. Město má bohatou historickou tradici a bylo po dlouhou dobu centrem vzdělanosti. Debrecen je také považován za skvělou základnu pro výlety do pusty a na severovýchod.

Město je také známé díky zdejším vynikajícím uzeninám. Přibližně 37 km od města se nachází proslulá hortobáďská csárda, centrum a stravovací středisko hojně navštěvované turisty přijíždějícími do "puszty", jedinečné na evropském kontinentu.

V místech dnešního města bývalo slovanské sídliště. Když sem dorazili na konci 9. století Maďaři, našli zde kolonii Slováků, kteří zdejší region nazvali Dobre Zliem pro jeho úrodnou půdu. První písemná zmínka o městě je z roku 1235. Debrecín byl díky obchodu se solí a kožešinami dobře prosperujícím městem a kolem roku 1500 byl nejbohatším městem Maďarska. V roce 1849 vyhlásil v Debrecínu Lájos Kossuth nezávislost Uherska.

Až do poloviny 16. století tvořili velkou část obyvatelstva protestanti a kostely byly postavené ve stejném slohu, a tak si město vysloužilo přezdívku “protestantský Řím”. Dominantou města je klasicistní dvouvěžový Velký kalvínský kostel pocházející z roku 1821. Je to největší protestantský kostel v Maďarsku. Severně od kostela stojí Protestantská škola, od roku 1816 sídlo prestižní střední školy a ve středověku teologické fakulty. V horní části se nachází knihovna se 650 tisíci díly. Poblíž slavného kostela leží bary a restaurace a vytvářejí živou noční scénu.

Většinu návštěvníků zaměstnává také nespočet muzeí. Místní folklor je vystaven v muzeu Déri, které stojí kousek na západ od Protestantské školy Muzeum nabízí skvělé pohledy na život v pustě a také na buržoazní obyvatele Debrecenu až do 19. století. Zajímavými místy ve městě jsou náměstí Kálvin tér, barokní Malý kalvínský kostel, Červený kostel, synagoga z roku 1909, Univerzita Lájose Kossutha, kostel sv. Anny a větrný mlýn. Mlýn je největším větrným mlýnem ve střední Evropě.

Kousek od města se nachází lidové řemeslnické centrum a dílna Timarhaz, v níž návštěvníci spatří pracující švadleny, košíkáře, řezbáže apod. Malebný bleší trh přitahuje skupinky Ukrajinců, Rumunů, Romů a Maďarů z Transylvánie, kteří zde nabízejí na prodej naprosto vše včetně živých zvířat.

Vyhledávaným místem v Debrecíně je park Nagyerdei Park. V areálu parku je jezero, kde je možné se projet na lodičce. Největším lákadlem parku jsou termální lázně. Lázně s termální vodou o teplotě 63°C leží v severní části města, v proslulém Nagyerdő (velkém lese). V areálu lázní je několik vnitřních a venkovních bazénů s nahnědlou minerální vodou a sauny. Alkalická voda, obsahující chloridy, hydrogen- uhličitany, jód, bróm a sůl, se až teprve v poslední době používá jako terapeutická voda. Léčí se zde chronické kloubní záněty, revmatické a jiné potíže pohybového ústrojí, nervové a ženské choroby a ortopedické deformace.

V okolí města je chráněné území Erdöpuszta se smrkovými a akátovými lesy a jezery. V blízké obci Bánk se nachází arboretum a skanzen. Nedaleko Debrecínu západním směrem se rozkládá národní park Hortobágy. V oblasti parku je možné pozorovat 260 druhů ptáků.

Hortobágy tzv. pusta je step v Maďarsku, která leží západně od Debrecína ve Velké uherské nížině. První maďarský národní park (Horgobágy-Puszta) o rozloze 520 km2 byl vyhlášen v roce 1973. Park se vyznačuje ochranou tradičních místních plemen domácích zvířat. Uprostřed národního parku jsou přísně chráněné mokřady s vodním rostlinstvem a zvířenou, především ptáky. Turistika je zde povolena a jsou tu poskytovány také kulturně-výchovné služby.

Debrecín - moderní město s prastarou tváří

Debrecín - moderní město s prastarou tváří

Debrecín je druhým největším městem Maďarska. Mluví se o něm jako o kalvinistickém Římu nebo také jako o městě studentů a sportu. Sami Maďaři mu říkají město zalité sluncem. Tak či tak Debrecín znamená dobrá zem a zcela nepochybně je a býval také dobrou adresou.

celý článek

 
 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko