Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pécs

Pécs neboli Pětikostelí je jedno z nejhezčích Maďarských měst. Rozkládá se jižním směrem od Balatonu. Pécs je páté největší město Maďarska a je sídlem baranyaského regionu. Město je rovněž branou do Chorvatska, balkánských států a severní Itálie. Nedaleké Jaderské moře, středomořské klima, malebné uličky historického centra a ruch za letních večerů evokují tuto atmosféru. Raně křesťanské památky jsou zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Příjemné mírné klima a obdivuhodná minulost – to činí Pécs klenotem jižního Zadunají. Město leží stejně daleko od Dunaje jako od Drávy, v nížině chráněné před severními větry pohořím Mecsek. Pécs se těší z dlouhého léta a je tak ideálním místem pro pěstování vinné révy, ovoce a ořechů, především mandlí. Pro návštěvníky je však Pécs především městem umění a hlavním městem župy Baranya.

Pécs je město založené Římany se středomořskou atmosférou. Návštěvníci zde naleznou římské hrobky, mešity a minaret, ale i útulné kavárničky. Mezi nejvýznamnější křesťanské památky patří Mausoleum – malbami zdobená hrobka, Římská náhrobní kaple s dlažbovou mozaikou z 2. – 4. století s nástěnnými malbami, Bazilika a hrobka s cennými sochami a freskami. Z barokního období se dochovaly kostel Všech svatých, klášter karmelitek a klášter františkánů. Na hlavním náměstí turisty přitahuje studna Zsolnay.

Jako památka na 150letou vládu Turků zde zůstala mešita Ghasi Kasim Pascha s nápadnou kopulí, lomenými okny a nádherným mihrábem, která dnes slouží jako katolický kostel. Nejlépe zachovalá islámská stavba v Maďarsku je mešita Jakowali Hassan Paschi, kde se dnes nachází muzeum turecké historie a umění.

Pécs je městem vinic a dobrého vína. Byla zde založena jedna z prvních společností na výrobu sektu a vinařství má jak ve městě, tak v regionu dlouholetou tradici. Sbírky muzeí Vasarelyho, Csontváryho a Zsolnayho jsou známé po celé Evropě. Mnoho návštěvníků přitahuje právě umělecký život Pécse (výstavy a festivaly), ale k dobré pověsti města přispívají také výzkumné ústavy či mezinárodní vědecké konference. Zdejší univerzita byla založena v roce 1367 - je tedy po pražské Karlově univerzitě druhou nejstarší ve střední Evropě.

První univerzita byla v Pécsi založena uherským králem Ladislavem I. na podobném principu jako univerzita vídeňská. Nicméně již v průběhu 15. století došlo k rozdělení na dvě instituce – teologickou a právnickou. Za osmanské nadvlády byly i tyto zbytky vysokého učení úplně uzavřené. Do města se pak vrátily vyšší vzdělávací instituce až za vlády císaře Josefa II., kdy v roce 1785 došlo na krátko k přesunu královské akademie z Györu do Pécse.

Kromě kulturního, vzdělávacího a administrativního centra je Pécs také důležitým průmyslovým střediskem regionu, specializujícím se zejména na nové technologie. Osídlení Němci, Chorvaty, Srby a jinými národnostmi vedlo v průběhu dvoutisícileté historie města k velkému mísení obyvatelstva. Mírové soužití menšin velmi přispělo k rozvoji zdejších bohatých kulturních tradic. Dobře to ilustruje například fakt, že zde bylo založeno jediné chorvatské divadlo, které působí spolu s Národním divadlem Pécs, Třetím divadlem a loutkovým divadlem Bóbita.

Mezi velké výroční události v tomto společenském městě patří Mezinárodní kulturní týden na konci července, který se soustřeďuje na divadelní vystoupení. Pécscké dny - na konci září 10denní festival tance a hudby s dostatkem alkoholu – jako nezbytnou součástí a Evropský vinařský pěvecký festival také na konci září, což je jediný evropský festival zaměřený výlučně na mužské interprety.

V Pécsi se také velmi dobře najíte, je tu mnoho stylových restaurací, kde se výborně vaří a pro milovníky sladkostí i množství krásných cukráren. Severovýchodním směrem se nad městem zvedá kopec. Na jeho vrcholku je kaple Havi-hegy. Od kaple je nádherný výhled na město. Severozápadním směrem se nad Pětikostelím zvedá vrchol Misina (535 m n. m.) s televizní věží. Na televizní věží je vyhlídková plošina a pod ní je umístěna kavárna a restaurace.

Pécs je letošní evropská metropole kultury

Pécs je letošní evropská metropole kultury

Maďarské město Pécs, jinak známé také jako Pětikostelí, je pro své příjemně mírné klima, řadu historických památek a zajímavých muzeí nazýváno klenotem jižního Zadunají. Pro turisty je Pecs nejen hlavním městem župy Baranya, ale především městem umění a jistě není náhoda, že se Pécs stala 10. ledna 2010 evropským městem kultury.

celý článek

 
 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko