Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szombathely

Szombathely je hlavní křižovatkou západního Maďarska a většina turistů jím jen projíždí, což je škoda, protože je zde mnoho zajímavých míst k vidění. Název města (som-bot-haj) je překládán jako „sobotní místo“ a odkazuje na důležitý víkendový trh, který se zde konal ve středověku.

Dějiny Szombathely sahají hlouběji než už většiny jiných měst. V roce 43 n. l. zde Římané díky lukrativní jantarové cestě vybudovali obchodní sídlo nazvané Savaria. Obyvatelé tehdejší Savarie požívali práv římských občanů. Ze zisků plynoucích z Jantarové stezky bylo postaveno přepychové město, o jehož nádheře svědčí archeologické vykopávky. Pozůstatky fóra lze spatřit na Templom tér, jsou zde zbytky největší souvislé mozaiky místodržitelského paláce a zároveň celé Panonie. Zachovaný, skoro padesátimetrový úsek 2000 let staré Jantarové stezky, jakož i nálezy z Mercuriova chrámu a veřejných lázní spravuje Muzeum Savaria na Kisfaludy Sándor u. 9.

Další pamětihodností města je barokní kostel, jehož interiér vyzdobili znamenití umělci freskami, obrazy a sochami, ty ale byly v r. 1945 vážně poškozeny a dosud se restaurují.

Na prohlídku láká také Diecézní muzeum se svou sbírkou církevního umění, dále pak gotický farní kostel sv. Alžběty a bývalý dominikánský kostel sv. Martina. V Dorfmeistrově sále diecézní knihovny a archivu (Szily János u. 1.) jsou díla známých malířů. Hezká barokní brána přispívá k proslulosti gotického farního kostela sv. Alžběty (Aréna u. 1.), vedle kterého stojí bývalý františkánský klášter. Bývalý dominikánský kostel sv. Martina je zasvěcen sv. Martinu z Tours, který se zde narodil. Ve svatyni uvidíme gotické nástěnné malby.

Smidtovo muzeum je soukromou sbírkou uměleckoprůmyslových předmětů. Široký záběr sběratelova zájmu dosvědčuje nesmírná bohatost kolekce. Expozice v městské obrazárně (Szombathelyi Képtár, Rákóczi u. 12.) je průřezem současného maďarského umění.

Památky lidového stavitelství nalezneme ve skanzenu Vasi Múzeumfalu umístěném na území szombathelyského jezerního systému, který láká také k projížďkám na loďkách a rybaření. Venkovský životní styl je zde představen obytnými chalupami, dřevěnou zvonicí kovárnou a vodním mlýnem. Často se zde předvádějí lidová řemesla a o význačných dnech se pořádají trhy.

V Szombathely se nalézají jedny z nejvýznamnějších římských památek Maďarska, přičemž většinu z nich lze spatřit v tzv. Zahradě vykopávek obsahující bohatství pozůstatků Savarie vykopaných od roku 1938. Iseum je součástí rozsáhlé soustavy dvou chrámů z 2. století, věnované římskými legionáři egyptské bohyni Isidě. Vlys na obětním oltáři zobrazuje Isidu vedoucí psa Siria.

Kámonské arborétum (Szent Imre herceg u. 7.), největší v Maďarsku, očekává turisty s více než tisícem druhů jehličnatých a dvěma tisíci listnatých stromů, v květnu je místní chloubou rozlehlé kvetoucí pole rododendronů, na kterém napočítáme asi 50 odrůd.

Jezera vhodná pro kanoistiku a rybaření leží severozápadně od centra města podél Kenderesi utca a pokrývají 12 hektarů. Tvoří tak rekreační oblast Szombathely. Lodě si lze pronajmout na západní straně uprostřed malého ostrova.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko