Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szentendre

Nedaleko hlavního města Budapeště, na pravém břehu Malého Dunaje se nachází krásné místo s unikátní atmosférou - městečko Szentendre. Křivolaké ulice, sedm kostelních věží, malebné různobarevné domky, úzké slepé uličky, typická a velmi nápadná středomořská atmosféra, velké množství muzeí – to vše činí toto podunajské městečko nejnavštěvovanějším turistickým cílem Dunajského ohybu.

Výletní místo občanů Budapešti leží necelých dvacet kilometrů od ní. Název vznikl od jména Svatý Ondřej (Szent Endre). Szentendre je město, jehož vzhled se od 18. století skoro nezměnil. Dnes je to centrum turistického ruchu zejména pro řadu podivuhodných památek, barokních staveb a historicky přitažlivých budov.

Na počátku minulého století začalo Szentendre svou úchvatnou polohou přitahovat výletníky a malíře z Budapešti. Ve 20. letech 20. století zde vznikla umělecká kolonie. Nádherné okolí včetně samotného městečka začalo přitahovat malíře, kteří se sem začali ve větším množství stěhovat. Během času zde dokonce vytvořili klasickou školu moderního maďarského umění. Od té doby je město známé svým uměním a jeho představiteli. Pokud nejste milovníci architektury, zcela jistě na vás zapůsobí hojnost uměleckých muzeí a galerií.

Velkou zvláštností je morový sloup, který obyvatelé postavili jako projev díků za to, že se městu vyhnul mor a morová epidemie, což je v Maďarsku do jisté míry unikát. Velkou a výletníky hojně navštěvovanou památkou je pravoslavný barokní chrám s rokokovými ikonami. Patří určitě mezi poklady Szentendre, mimo jiné i kvůli baldachýnovému biskupskému oltáři. Dále byste se měli pozdržet u Pálffyho dómu a nechat se zvěčnit u jeho vyhledávané barokní brány, která je vskutku potěchou pro oko.

Szentendreská městská galerie je umístěna v pěti samostatných domech ze třicátých let předminulého století. Stojí za návštěvu, stejně jako Muzeum Károlye Ferenczyho. To najdete v jednom z nejkrásnějších barokních domů města a můžete tu obdivovat sbírku keramiky. Jde o keramickou sbírku Margity Kovácsové a také jedno z nejpopulárnějších muzeí v celém Maďarsku.

V centru města se nachází řada pravoslavných kostelů, kde za západními architektonickými slohy se ukrývají slovanské interiéry s ikonami a kadidlem. Nejdůležitější je kostel Blachů (Vlachů) neboli Rumunů na hlavním náměstí Fö. Významná je i Bělehradská katedrála.

Ocitnete-li se v Szentendre, nezapomeňte zajít do dvou kostelů, Farského a Římskokatolického. Bohatě zdobené oltáře a Křížová cesta stojí za obdiv. Proslulý je i Dům Raba Rábyho, v němž podle legendy žil Matěj Ráby, obdoba Juraje Jánošíka. A až se půjdete podívat do Městské radnice, budete jistě upozorněni na nádherně zdobenou truhlici, která kdysi patřila právě zmiňovanému Matěji Rábovi.
Z kostelů srbských osadníků, kteří se zde usadili v době od 14. do 17. století, kdy byli nuceni prchat před nájezdy Turků, čtyři dodnes patří pravoslavné církvi a nesou srbské názvy. Ikony, zlatnické práce a jiné poklady Muzea umění Srbské ortodoxní církve plasticky doplňují pozoruhodnosti srbských kostelů.

Na hradním vrchu byl ve 13. - 14. století vztyčen římskokatolický farní kostel, na jehož zdi ukazují čas jedny z nejstarších slunečních hodin v Maďarsku. Vše ve městě slouží turistům vyhledávajícím nostalgii: obchody, restaurace, vývěsní štíty, památkově chráněné budovy na náměstí Fö tér, ozdoby domů, témata, jež přímo volají po objektivu fotografa.

K pohodlí a rozptýlení turistů slouží lodní doprava, která je v provozu podél Szentendrejského ostrova v délce 31 km a most, který vede přes řeku u obce Tahi, jakož i čtyři okolní osady, z nichž nejnavštěvovanější je Kisoroszi nabízející hostům i golfové hřiště.

Lokalita byla osídlena již před 4 500 lety. Poté co Římané dosáhli Dunaje v 1. století našeho letopočtu, postavili zde Ulcisia Castra - důležitý opěrný bod v jejich obranné linii proti barbarům. V tomto vojenském táboře vedle vojáků žili jejich příbuzní, obchodníci a řemeslníci. Římská provincie Pannonia měla své hlavní město v Aquincu, odkud se movití občané přestěhovali do nedalekého Szentendre.

Tip na výlet

Maďarské etnografické muzeum
Shluk domků patřících k tomuto muzeu vzdálených asi 3 km severozápadně od centra, tvoří největší maďarský skanzen, který se nachází na ploše 46 hektarů mírně zvlněné krajiny. Muzeum bylo založeno v roce 1967 s cílem představit jak městským Maďarům, tak i turistům tradiční maďarskou kulturu shromážděním pozůstatků z vesnic, farem a měst na jednom místě. Umělci a řemeslníci předvádějí svou práci v určitých nepravidelných dnech od konce března do začátku listopadu. Muzeum pod širým nebem pořádá v sezoně také festivaly.

Szentendre je multikulturní město

Szentendre je multikulturní město

Podunajské městečko Szentendre ležící na pravém břehu Malého Dunaje nedaleko hlavního města Maďarska přitahuje své návštěvníky pro malebnou architekturu a zejména pro hojnost uměleckých muzeí a galerií. Multikulturní město patří k vyhledávaným turistickým cílům v Maďarsku.

celý článek

 
 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko