Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tokaj

Severomaďarské středohoří nabízí turistům mnoho příjemných zážitků. Jedním z nich je návštěva Tokajského podhůří s městečkem Tokaj, které leží na jižních svazích Zemplínských vrchů. Víno z tohoto malého malebného města vinohradů a hnízdících čápů j známé už po staletí. Je také jedním z 28 měst a vesnic oblasti Tokaj-Hegyalja o celkové rozloze 66 km2 vinohradů, rozkládajících se po jižní a východní hraně Zemplínských vrchů. V roce 2002 byla tato oblast zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Prameny dokazují, že víno se zde pěstovalo již ve 12. století. Po prohrané bitvě u Mohácse se oblast Hegyalja stala hlavní vinařskou oblastí na území Maďarska. Tokajské víno je speciálně žluté a vyrábí se z odrůd Furmint, Muškát žlutý a Lipovina. Základem všeho jsou cibeby – scvrklé, sluncem a větrem vysušené bobule napadené plísní. Celé tajemství tokajského spočívá v tom, že z vysušených, extrémně sladkých „cibeb“ vylisuje vinař ještě sladší šťávu, kterou přidává do běžně vykvašeného vína. Tokajské víno má pouze bílé odrůdy.

Za prohlídku stojí mimo jiné i centrum města s radnicí a Tokajské muzeum. Tokajské muzeum, v 18. stol. původně řecký obchod, vystavuje snad vše o historii Tokaje, regionu Tokaj-Hegyalja a produkci vína. Je zde také výtečná sbírka křesťanského liturgického umění, včetně ikon, středověkých křížů, triptychů a artefaktů z blízké Velké synagogy a výstava místních umělců.

Město vzniklo pravděpodobně již v 10. století. Ze stavebních památek jsou tu zříceniny hradu (definitivně ho zničili opět Habsburkové), barokní zámek patřící rodu Rákocziů s krásnou štukovou výzdobou zdí a Rákocziho sklípek. V podstatě je to rozsáhlá síť podzemních chodeb, budovaná prý několik století, obrovské prostory na skladování vína

V labyrintu Rákócziho vinných sklepů můžete ochutnat proslulý nápoj této oblasti, který je pojmem již od pozdního středověku. Právem jej Ludvík XVI. nazval "Vínem králů a králem vín". Hlavními slavnostmi v Tokaji jsou "Festival Tokajského vína" a podzimní "Vinobraní". Folklórní vystoupení, lidová zábava a hlavně chuť kvalitního "Tokaji Aszú" nebo "Tokaji Szamorodni" je skutečným zážitkem pro milovníky vína.

V létě se z přístaviště lodí Mahart můžete vydat na projížďku po Bodrogu a Tisze. Přístaviště se nachází hned u Hösök tere. Kopasz-hegy (Lysá hora) a její TV věž západně od centra města nabízí nádherné panorama Tokaje a přilehlých vinohradů. Tokaj není jediné město v regionu, kde jsou vinné sklípky. Blízký Tarcal jich má skoro stejné množství a Mád, Tállya a Bodrogkeresztúr jsou na tom podobně. V Tour-informu si opatřete vinařskou mapu.

Tipy na výlety
V těsné blízkosti Tokaje byl nedávno zrekonstruován zámek hraběte Degenfelda a dnes již slouží náročným návštěvníkům této oblasti. Tokaj je sice velice malé městečko, ale turistům budou stačit pouhé 2 a půl hodinky času a můžou se ocitnout třeba v Budapešti za předpokladu, že využijí služby vlaku Tokaj Intercity. Každý výlet většinou doprovází nějaké dobrodružství – může se stát, že třeba nastoupíte do vlaku Tokaj Intercity a vyjedete opačným směrem. Nic se nestane - za hodinku budete v metropoli východního Maďarska v Debrecenu.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko