Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Köszeg

Malebné městečko Kőszeg se nachází v západní části Maďarska, poblíž rakouských hranic, při úpatí Kőszegského pohoří, podél říčky Gyöngyös. Köszeg je protkán uličkami, které nabízí turistům mnoho obchůdků a restaurací, ale i milovníkům historie mnoho památek. Poklidné město je někdy nazývané národní klenotnicí. Jedno z nejkrásnějších náměstí v Maďarsku je poklad barevných gotických renesančních a barokních budov.

Dochované brány, ochranné valy, bašty a hrady, stejně jako středověká atmosféra kostelů a obytných domů činí z tohoto města přitažlivé a neodolatelně poutavé místo. Jak je městečko malinké, není vlastně co minout. Hlavním lákadlem je centrální náměstí (Jurisics tér) s krásným kostelem sv. Jakuba. Pak je tu hrad a uličky vnitřního středověkého města obehnaného hradbami. Za prohlídku stojí určitě historické památky, k nimž se řadí kostel Srdce Páně, kostel sv. Emericha, luteránská zvonice, synagoga, arboretum aj. Historická čtvrť Köszegu, Vnitřní město, je obklopena Várkörem, který se táhne podél starých hradních zdí.

Do historie se zapsalo především svou obranou proti Turkům počátkem 16. století, kteří zde byli zastavení při svém tažení na Vídeň. Symbolem obrany se stal hrad, kde se v současné době nachází muzeum historických zbraní, muzeum výroby marcipánu a ve sklepních prostorách také naleznete ucelenou přehlídku maďarských vín.

Název hradu stojícího v historickém centru, vybudovaného spíše jako zámek než pevnost, a jméno jeho kapitána Miklóse Jurisicse se Evropa naučila znát v roce 1532, kdy malý počet jeho obránců zastavil turecké vojsko táhnoucí proti Vídni. Turci se stáhli od hradeb v 11 hodin a na památku této události se v Kőszegu od té doby vždy v 11 hodin rozeznívají zvony.

Muzeum marcipánu je tvořeno uměleckými výtvory a nástroji, které sloužily a slouží k jeho výrobě. V druhé části muzea je vinotéka, která nabízí přehlídku vín z různých oblastí Maďarska. Součásti muzea je i obchod s výrobky marcipánu a malé občerstvení. Muzeum naleznete v prostorách hradu.

Obnovený hrad se stal po roce 1958 kulturním centrem města. V jeho zdech se nachází hradní muzeum věnované Miklósi Jurisics, vzdělávací centrum, městské divadlo a malý hotel pro turisty. Stálá výstava s názvem „Obrázky z historie města Kőszeg“ představuje archeologické a místopisné dokumenty o Kőszegu, jakož i zbraně a předměty z Jurisicsovy doby. Hrad je každoročně od jara do podzimu dějištěm rozličných kulturních akcí, jako jsou například Slavnostní hradní hry pořádané v době od června do září, Renesanční zábava vždy o prvním víkendu v srpnu. Tradiční setkání mezinárodních dechových orchestrů připadá na poslední zářijový víkend.

Nejenom město, ale také jeho pohraniční vinice a jejich víno jsou proslulé. Vinaři oblasti Kőszeg-hegyalja dodržují pouze zde známou tradici a každoročně na jaře pořádají průvod do města, aby zde slavnostně představili čerstvé výhonky vinné révy. Poté zakreslí výhonky do tzv. „Knihy vinných přírůstků”, která je vedena od roku 1740. Tato kniha je evropskou historickou kulturní raritou.

Určitě stojí za to navštívit město na přelomu září a října, kdy se zde koná vinobraní. Pro orientaci v maďarštině se vinobraní řekne „szüret“. V areálu hradu najdete vynikající bio-obchod a prodejnu místních výrobků včetně vín. Doporučujeme zaměřit se na červené a konkrétně frankovku, cabernet sauvignon nebo zweigelt (stejně jako na Moravě a v Rakousku zwiegeltrebe).

Přírodní park Írott-kő
Od Kőszegu vede mezi lesy cesta na nejvyšší vrcholek Zadunají, na 883 m vysoký vrch Írott-kő. Podél rozhledny stojící na vrcholu kopce vede rakousko-maďarská hranice. Tento vrcholek, bohatý výskytem vzácných rostlin, ukrývá první pevnost této oblasti, Horní hrad z doby Árpádovců, vybudovaný na hřebenu skály vysoké šest set metrů.

Podél břehů potoků stékajících z vrcholku byly vystavěny drobné a hezké vesničky. V obci Velem překlenuje potok starý dřevěný most. Na vrcholku tyčícím se na pokraji vesnice stojí slavná kaple sv. Radovana ze 13. století. V sousedním Bozsoku je mimořádně křišťálově čistý a léčivý vzduch nejenom z důvodu blízkosti Alp, ale také díky množství vody v okolí. Vesnice je proslulá svým zámkem ze 17. století a jeho prastarým parkem. Blízká obec Cák je známa památkovým objektem řady nabílených sklepů s doškovými střechami.

Köszeg je město skvělého vína

Köszeg je město skvělého vína

Köszeg (německy Güns) je městečko na maďarsko-rakouských hranicích, které bývá často nazýváno klenotnicí Maďarska. Köszeg je město s bohatou historií a skvostným architektonickým dědictvím. K jeho nejznámějším pamětihodnostem patří Jurisicsovo náměstí, Brána hrdinů, kostel sv. Imre, Farní kostel Ježíšova srdce a Jurisicsův hrad.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko