Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kalocsa

Kalocsa je typickým maďarským městečkem bohatým na dějiny. Minulost města zde zanechala své stopy - společně s Ostřihomí byla Kolocsa jedním ze dvou biskupských sídel založených králem Štěpánem v roce 1009. Tři věci proslavily toto město daleko široko: červené paprikové lusky, které se zavěšují pod okap jako girlandy a suší se na slunci, nádherné květinové malby na zdech a v podloubí selských domů a lidové kroje, které jsou - jako i ostatní výšivky – ozdobeny jemnou krajkou a kombinovány s pestrými květinovými motivy. Předměty maďarské lidové tvořivosti jsou mimořádně oblíbenými dárky a suvenýry – zejména bílé nebo barevné výšivky z města Kalocsa.

Nejtypičtější maďarské koření, červená paprika sušící se ve věncích na okapech, malované květinové vzory na verandách a zdech domů jakož i nádherné výšivky a zdobené kroje spojující křehkost krajek s pestrými rostlinnými motivy, šíří pověst tohoto již tisíciletého města po celém světě. Nejhezčí výšivky a kroje jsou k vidění ve 200 let starém Oblastním domu folklóru, zatímco s dějinami výroby maďarské mleté papriky se lze seznámit v Muzeu maďarské papriky (Magyar Fűszerpaprika Múzeum). Společně se Szegedem je Kalocsa největším výrobcem mleté papriky, (piros arany), v maďarské kuchyni tak důležité. Navštívíte-li Kalocsu v září stanete se svědky, jak se zelená pole z okolních vesnic přemění na červené koberce. Kalocské dny papriky v září jsou oslavou sklizně místního „červeného zlata“.

Římsko-katolická arcibiskupská klenotnice na náměstí Szentháromság tér 1 uchovává 110 uměleckých děl, náhrobek a procesní kříž z 12. století. Na varhanách dvouvěžové arcibiskupské katedrály vybudované ve slohu italského baroka několikrát hrál sám Ferenc Liszt. Zdejší varhany patří k největším v Maďarsku. Mezi vzácnými exponáty v kostelní klenotnici vyniká herma (relikviář tvaru busty obsahující světcovu lebku) sv. Štěpána, prvního uherského krále a v r. 1009 zakladatele arcibiskupství v Kalocsi. Knihovna arcibiskupského paláce obsahuje více než 150 tisíc svazků, mezi nimi i kodexy a prvotisky nevyčíslitelné hodnoty.

Miklós Schöffer, rodák z Kalocsy (1912-1992), který zhotovil vesmírná vozítka s kybernetickými, zvukovými a světelnými efekty, má své vlastní muzeum se 47 exponáty na ulici Szent István király 76. Některá další Schöfferova futuristická díla lze spatřit poblíž autobusového nádraží. Jeho kinematická svítící věž Chronos 8 je sada ocelových traverz a rotujících odrážejících se zrcadel, která se před dvěma desítkami let stala předzvěstí umění nového století.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko