Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Esztergom-Ostřihom

Ostřihom ležící 25 km na západ od Visegrádu a 66 km od Budapešti je jedno z nejstarších měst Maďarska a také skutečné hlavní město Dunajského ohbí. Již více než 1000 let je sídlem ostřihomského biskupa, hlavy maďarské katolické církve.

Tato romantická krajina byla osídlena již v době kamenné, sloužila jako sídlo Keltům, Římanům a po roce 896 Maďarům. Ať již k městu přijíždíte vozem nebo připlouváte lodí, naskytne se nám úchvatný pohled na město obklopené blízkými vrchy. Údolím se vine stříbřitý pás Dunaje, nad ním se tyčí hora korunovaná mohutnou arcibiskupskou katedrálou, obklopenou zdmi původního královského zámku. Pod ním se klikatí úzké uličky s barokními a klasicistními domy, romantickými stavbami a četnými kostely. Esztergom (Ostřihom) byl ve středověku po dobu celých 300 let hlavním městem země, později církevním centrem.

V roce 975 se zde narodil první maďarský král Štěpán, a královským městem byla Ostřihom od konce 10. století do poloviny 13. století. Díky tomu si Ostřihom zachovala pro Maďarsko velký duchovní a světský význam. Sami Maďaři považují Esztergom z pochopitelných důvodů za velmi důležité kulturní centrum, mimo jiné i proto, že je dodnes sídlem hlavy maďarské katolické církve.

Město u nás známé pod počeštěným názvem Ostřihom je vlastně hraničním přechodem. Ostřihom leží na vyvýšeném místě nad nepatrným ohybem Dunaje naproti slovenskému městu Štúrovu a obě města spojuje most Márie Valérie. Už ze Štúrova můžete krásně vidět chloubu Ostřihomi, ohromnou katedrálu.

V roce 1895 byl přemostěn Dunaj mostem Mária Valéria (dnes je zde hraniční přechod do Štúrova). Most byl roku 1944 zničen ustupující německou armádou. Po druhé světové válce však nebyl obnoven kvůli napjatým vztahům mezi Slováky a Maďary. Celých 57 let byl zničený most symbolem napětí mezi formálně spřátelenými zeměmi, dopravu po Dunaji zajišťoval provizorní přívoz. Most byl obnoven v roce 2001 z příspěvku EU.

Středověký královský hrad, později biskupský palác, byl zrekonstruován a je dnes hradním muzeem. Staré hradby, s jejichž stavbou započal v 10. století kníže Géza, jsou okouzlující. Narodil se zde i syn knížete, Štěpán, pozdější zakladatel státu a svatořečený král Maďarska (975-1038).

V prostorách muzea shlédnete nejprve přehlídku zbraní z let 1490-1790, seznámíte se s historií města od starověku až do 13. století a nakonec se návštěvníkům představí z kamene vytesaní svědci první katedrály, jež byla vystavěna za krále Štěpána I. na místě dnešní baziliky. Zvláštní zmínku si zaslouží zámecká kaple, s jejíž stavbou se započalo za Bély III. (1172-1196). Gotické prvky pozdně románské kaple pocházejí od francouzských stavitelů, jež do země pozvala manželka krále, Margit, pocházející z Francie. Z věže paláce se nabízí překrásný výhled na krajinu „se středomořským klimatem“, na nádvoří, kde můžeme strávit letní večery při divadelních představeních.

Bazilika svatého Štěpána – protože, první maďarský král Štěpán byl korunován právě v Esztergomi- je v klasicistním stylu a je největší církevní stavbou v Maďarsku. Je vysoká 100 metrů (můžete si vylézt až nahoru) a uvnitř je sbírka nejcennějších církevních klenotů. Pokladnice baziliky je plná rouch a zlatých a stříbrných talířů posázených drahokamy. Jedná se o nejbohatší církevní sbírku v Maďarsku zahrnující byzantská, maďarská a italská řemeslná díla a velkolepé umělecké práce.

Protože v městě svého času sídlili i maďarští králové (Esztergom byla vlastně prvním hlavním městem), další významnou stavbou je Královský palác, který dal postavit král Béla III. ve 12. století. Můžete si tu také prohlédnout tzv. Zeď autogramů (na Pamětním domě Babits), kde jsou podpisy významných osobností 19. století.

Královský palác z doby románské připomíná v sousedství baziliky soukromá královská kaple, dále hradní kaple zdobená freskami a rozeta nad vchodem. V rekonstruovaných sálech paláce arpádovských králů seznamuje hradní muzeum s historií Ostřihomského hradu. Domovem nejvyššího maďarského církevního hodnostáře je primasův palác, v němž se nachází i Křesťanské muzeum, nejhodnotnější maďarská muzejní sbírka mimo Budapešť. Jsou zde opatrovány zachovalé poklady uherského středověkého umění: oltář z roku 1427 zobrazující křížovou cestu a zdobená rakev Páně. Součástí paláce je také knihovna, kde se nachází nejstarší maďarská sbírka knih s 250 tisíci svazky, včetně rukopisů.

Pod Hradním vrchem na březích Dunaje se nachází Vodní město ( Viziváros) s barevnými domky. Vodnímu městu dominuje farní kostel z roku 1738. Za kostelem stojí Biskupský palác, dnes Křesťanské muzeum. V Ostřihomi bývala také synagoga, dnes Dům techniky.

Ostřihom je skvělým startovacím bodem pro horolezectví, cyklistiku a další venkovní činnosti. Východně od malého Dunaje se nacházejí venkovní termální bazény a plochy travnaté „pláže“. Celoročně zde lze využít i vnitřní bazén.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko