Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Örség

Národní park Örség se rozkládá na rozhraní Rakouska a Slovinska a je oblíbeným místem milovníků venkovních aktivit. Park je protkán značenými turistickými cestami, které spojují mnoho vesnic v okolí Örségu. Őrség, jak naznačuje jeho maďarské jméno, znamenající stráž, byl vždy hraniční oblastí.

Nejzápadnější region spojující Maďarsko s Rakouskem a Slovinskem býval po staletí maďarským strážcem – „örségem“, a jeho domy a vesnice, rozeseté neobvykle daleko od sebe na hřebenech nebo v údolí pohoří Zala, kdysi sloužily jako hranice. Za jejich strážní služby byla obyvatelům přiznána králem zvláštní privilegia, jež zůstala zachována až do nástupu rodiny Batthyányů.

Bojovníci se zde usidlovali již během dobývání země Maďary. Každý kmen obsadil jeden kopec, vykácel na něm les a vybudoval tam opevněné sídlo. Felső-Őrség má pokračování Őrségu v Rakousku. Rezervace zahrnuje celou maďarskou část včetně tří vesnic, Apátistvánfalva, Őriszentpéter a Szalafő.

V oblasti je mnoho ohrožených bažin. V té, která se nachází u Szőce, roste například 10 vzácných druhů rašeliníků a hmyzožravá rosnatka okrouhlolistá. Svahy a vlhké louky Őrségu jsou jediným místem výskytu dvou vzácných druhů rostlin - kontryhelu žlutozeleného a jedné ostřice. Dobře se zde zachovala jak původní flora, tak i příklady tradiční architektury.

Informační centrum Národního parku Örség se nachází v Öriszentpéteru přímo před odbočkou na Szalafö. Öriszentpéter – centrum Örségského regionu je krásná vesnice plná dřevěných domků s doškovými střechami a velikými zahradami a je nejpříhodnější základnou pro průzkum okolí.

Aktivní cestovatelé mohou dále pokračovat asi 4 km podél Templomszeru, kde minou staré rolnické domy s podloubími a opuštěné studny, až do Szalafö, nejstarší osídlené vesnice v Örségu. Asi 2 km na západ od vesnice se nachází Etnografické muzeum pod širým nebem. Jde o miniskanzen na třech pozemcích, 10 lidových staveb, skladišť a přístavků, z nich některé jsou v Örségu jedinečné.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko