Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kaposvár

Poměrně velké město Kaposvár leží v jižní části Maďarska asi 80 km na severozápad od Pécse. Toto transitní město na cestě mezi Balatonem a pohořím Mecsek se vyznačuje velkou pestrostí architektonických slohů. Při procházce působivými uličkami hlavního města župy Somogy, ležícím na trase mezi Balatonem a pohořím Mecsek, můžou návštěvníci objevit barokní, klasicistní i romantické budovy, krásné sochy a upravené parky. Hlavní městská třída je plná šarmu a pastelově barevných dvoupatrových domů, které tvoří základ kulturního dědictví.

Neorománsko-neogotický kostel Nejsvětější Panny Mane (Kossuth tér) byl prohlášen za katedrálu v roce 1993 v souvislosti s povýšením města na biskupské sídlo. U města se nachází zříceniny hradu, který byl postaven v gotickém slohu ve 14. století a rozbořen na příkaz císaře Leopolda I. na konci 17. století. Jako mnoho jiných maďarských měst i Kaposvár byl dobyt Turky, kteří toho v něm hodně zničili.

Město je spojeno se třemi slavnými maďarskými malíři – postimpresionisty – Józsefem Rippl-Rónaiem a Janosem Vaszarym, stejně jako Aurelem Bernáthem. Pamětní muzeum Rippl-Rónai na Rómahegy prezentuje životní dílo tohoto vynikajícího postimpresionistického malíře (1861-1927) v jeho původně zařízeném domě-ateliéru. Uvnitř Muzea župy Somogy najdete v přízemí velkou etnografickou sbírku a galerii současného umění. V 1. poschodí je veliká sbírka obrazů, která zahrnuje práce od Vaszaryho, Bernátha a Bély Kádára.

Národopisná sbírka stojí za povšimnutí a to především pro dřevěné a kostěné řezbářské práce, ukázky slavné „kékfestö“ (modře obarvená bavlněná tkanina), a zejména kvůli krojům chorvatské menšiny, které si její příslušníci oblékali během období smutku a zároveň zdobili své domy bílými látkami tak, jak to dělají Číňané.

Smetanově zbarvené secesní divadlo Gergely Csiky plné stovek klenutých oken, které bylo postaveno v roce 1911, stojí za to navštívit, i když nemáte vstupenky na divadelní představení. Toto divadlo stálo v popředí uměleckého kvasu Maďarska v 70. letech 20. století. Budova divadla je mistrovským dílem secesní architektury a potřebuje nezbytnou rekonstrukci. Zdejší inscenace mají obrovskou reputaci po celé zemi.

V galerii Vaszary na ulici Fő 12 jsou vystaveny práce různých současných umělců. Největší kaposvárskou událostí je Malířský festival na konci května, během nějž probíhá mnoho uměleckých představení na poli tance a hudby. Kaposvár je známý svými chorálními skupinami a koncerty se konají po celém městě včetně katolického kostela.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko